Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çevrimiçi Doktorlara Neden İhtiyacımız Var?

Çevrimiçi Doktorlara Neden İhtiyacımız Var?
Buğrahan Ceylan

Rahatsızlanıp muayeneye gittiğimiz zaman acaba doktorumuzun bize söylediklerini ne kadar aklımızda tutabiliyoruz? Araştırmalara göre hastalar sağlık uzmanlarının ofislerinde edindiği bilginin %50’sini unutmaya meyillidir. Böyle bir istatistiğin ise, hasta sağlığına yapabileceği etkiler ortadadır. Sağlık uzmanının söylediklerini yanlış anlamak ya da unutmak ve uygulamamak sağlığımıza ciddi oranda kötü etki edebilir. Peki, günümüzde hastalar artık unuttuğu ya da yanlış anladığı bilgileri edinmek için hangi kaynakları kullanıyor? Tabii ki internet.

Bir araştırmaya göre, insanlar genellikle çevrelerindeki insanların tavsiye ve önerilerine, bazen uzmanlardan ya da tanıtım çalışmalarında verilen bilgilerden çok daha fazla güvenebiliyor. Tabii ki yakın çevre önerileri, artık internet ortamında çevrimiçi platformlarda ya da özensizce hazırlanmış sağlık bilgisi kaynaklarında bulunuyor. Durum böyle olunca da sağlık uzmanlarının internet ortamında bulunması ve doğru bilgiyi paylaşmaları oldukça önem taşıyor.

Sağlık hizmetleri benzeri durumlar sebebiyle oldukça büyük değişimlerden geçmektedir. Dijital sağlık ve çevrimiçi sağlık platformları önemini git gide artırmaktadır. Özellikle hastaların doktorlarıyla daha az süre geçirmeleri, rahatsızlıkları hakkında yeteri kadar bilgi alamamaları, sağlık platformlarının yükselişe geçme sebeplerinden bir tanesi olmuştur. Doktorlar içinse, bu platformları kullanmak demek, daha fazla hastayla daha az enerji harcayarak ilgilenebilmek anlamına gelmektedir.

Sosyal medya, internet üzerinde aratılan sağlık bilgisinin paylaşılması konusunda oldukça önemli roller üstlenmiştir. Fakat sağlık bilgisi, diğer her türlü bilgi türünden farklı olarak insan hayatıyla direkt olarak alakalıdır. Bu sebeple, hastaların bilgi almak için çevrimiçi bulundukları mecralarda, sağlık uzmanlarının da bulunması bir zorunluluk haline gelmiştir.

 

Submit a Comment