Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cleveland Clinic’ten Epilepsi Hastalığına Mobil Uygulama

Cleveland Clinic’ten Epilepsi Hastalığına Mobil Uygulama
Alperen Sözen

Clevelend Clinic’in yeni çıkardığı uygulama, epilepsi kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için, hastalığın takibi konusunda hastalara yardımcı oluyor.

Epilepsi kronik bir sinirsel hastalık ve düzensiz nöbetlerle kendini gösteriyor. Uygulamanın adı MyEpilepsy. Hastalar için hem takip araçları hem de eğitici bilgiler içeren uygulama, hastane yetkilileri tarafından epilepsili hastalara tavsiye ediliyor.

Eğitici bilgiler epilepsi hakkında gerçekleri ve efsaneleri içeriyor. Aynı zamanda hastalığın nasıl teşhis edildiğine dair bilgiler, tıbbi ve cerrahi tedavi bilgileri, nöbet esnasında yapılması gereken ilk yardım uygulamalarıyla ilgili bilgiler ve Cleveland Clinic Epilepsi Merkezi’nin resmi internet sitesine bağlantılar da uygulamada bulunuyor.

epilepsi

Nöbet günlükleri gibi bölümlerle hastaların nöbetlerini takip etmelerine de imkan sağlayan uygulama, hastaların nöbetlerle ilgili zaman ve karakteristik semptomları (belirtileri) girmelerini de mümkün kılıyor. Böylece epilepsi hastaları nöbetleriyle ilgili grafikleri görebiliyor ve nöbet geçmişlerine kolayca ulaşabiliyorlar. Uygulamadaki bir anket yardımıyla hastalara durumlarıya ilgili sorular sorularak, ek tedavi önerileriyle geri dönüş sağlanabiliyor.

Hastaların bu uygulama sayesinde doktor görüşmelerini ve ilaçlarını yönetmelerinin de önü açılıyor.

Cleveland Clinic’in bu örnek hareketi, sağlık sektörünün hastalar için artı değer yaratmasında oldukça önemli. Pek çok hastanenin bu tarz uygulamalarla hastalarını desteklemesi, sektörde rekabetin yeni yüzü olabilir.

Submit a Comment