Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Türkiye Alzheimer Derneği, Sağlıklı ve Lezzetli Mönü Yarışmasını Başlatıyor

Türkiye Alzheimer Derneği, Sağlıklı ve Lezzetli Mönü Yarışmasını Başlatıyor
Buğrahan Ceylan

Demans ve Alzheimer, dünyada görülen sık hastalıkların başında gelmektedirler. “Demans” terimi, beyin hücrelerinin zarar görmesine sebep olan rahatsızlıkların belirtilerini kapsayan bir terimdir. Beyindeki hücrelerin kaybedilmesi ise normalde doğal bir süreçtir fakat demansa neden olan hastalıklarda bu süreç çok daha hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Türkçe’deki en uygun karşılığı “bunama hastalığı” olan demans, kişinin işlevselliğinin de zamanla bozulmasına yol açmaktadır. Hafıza, dikkat ve konsantrasyon, konuşma, düşünme gibi fonksiyonların yavaşlamasına sebep olan rahatsızlık, doğal olarak hastanın da davranışlarına yansır. Demans, yaşlılığın doğal bir sonucu değildir, aksine Alzheimer hastalığının tüm demans vakalarının yarısından fazlasını oluşturduğu bilinmektedir. Demans ve Alzheimer hastalığı ile daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Türkiye Alzheimer Derneği’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Alzheimer Derneği’nin “Sağlıklı ve Lezzetli, Mönü Yarışması” Başlıyor

alzheimer_yemek

Beslenme, tüm hastalıklarda olduğu gibi Alzheimer hastalarında da en önemli sorunlardan bir tanesidir. Hastalığın sonuçlarından biri olan unutkanlık sebebiyle, yetersiz sıvı alma, öğün atlama gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bununla beraber hastada diş problemleri, depresyona bağlı iştahsızlık ve yetersiz beslenme oluşabilir. Bu sebeple, hastalığın belli evrelerine uygun olabilecek beslenme planlaması yapmak oldukça önemlidir. Doğru beslenme, hastanın kaliteli bir yaşam standardı sürmesinde en önemli etken olabilmektedir.

Türkiye Alzheimer Derneği sağlıklı ve doğru beslenmenin Alzheimer hastalığındaki önemini vurgulamak üzere, EKS Mutfak Akademisi işbirliği ile 15 Mart 2014 tarihinde “Sağlıklı ve Lezzetli Mönü Yarışması”  düzenlemektedir.Yarışmayla ilgili diğer bilgiler ve katılım koşulları için buraya tıklayabilirsiniz.

Katılımcılar, katılım koşullarını okuduktan sonra başvuru formlarını doldurarak 28 Şubat tarihine kadar yarisma@alzdernegi.org adresine gönderebilirler.

Mönülerin hem Alzheimer hastalarının beslenmesine yönelik olması hem de hasta yakınlarının kolaylıkla uygulayabileceği kadar pratik olması beklenmektedir.
Son başvuru tarihine kadar gönderilen başvuru formlarındaki mönüler değerlendirilmesi sonucu seçilen ilk 10 mönünün sahipleri EKS Mutfak Akademisi’nde aralarında Eyüp Kemal Sevinç, Sahrap Soysal, Okan Karacan ve Emine Sporel gibi değerli şeflerin bulunduğu jüri önünde tariflerini uygulayarak değerlendirmeye alınacaktır. İlk 3 mönü için verilecek ödüllerin yanı sıra ilk 50 mönüden oluşan yemek kitabı da Alzheimer Derneği’ne ve hasta yakınlarına destek amaçlı olarak hazırlanacaktır.

Tarih: 15 Mart 2014
Program:
11.00 – 11:30 Yarışmacılar malzemelerini organize edecekler.
11.30 – 13:00 Yarışmacılar mönüdeki ürünlerini hazırlayacaklar.
13.00 – 14:00 Jüri üyeleri değerlendirmelerini yapacak.
14.00 – 14:30 Sonuçların açıklanması ve ödül töreni.

Yer: EKS Mutfak Akademisi, Sapphire Alışveriş Merkezi Emniyet Evleri Mah. Eski Büyükdere Cad. No:1 Kağıthane-İstanbul

Türkiye Alzheimer Derneği’nin Facebook ve Twitter sayfalarına da detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

Submit a Comment