Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çevrimiçi ve Taşınabilir Diyaliz Makinesi

Çevrimiçi ve Taşınabilir Diyaliz Makinesi
Yasemin Şahan

Avrupa Komisyonu’nun, mobil sağlık alanındaki politikası çerçevesinde yapılan yeni müzakereleri geçtiğimiz günlerde lanse edildi. Hastaların gün aşırı hastaneye gitmesini gerektirmeyen, taşınabilir diyaliz makinesi tasarımı Nephron gibi etkileyici bir projenin ardından, bu tasarımı çevrimiçi hale getirecek yeni bir proje daha gündemde.

Taşınabilir kemer şeklindeki diyaliz makinesinin, bağlandığı akıllı telefon aracılığı ile tüm verileri çevrimiçi kaydetmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında Avrupa Birliği fonlarından 6.5 milyon euro bütçe ayrılacağı, ayrıca İsviçre, Almanya, Hollanda ve Fransa’dan uluslararası bir araştırma ekibi oluşturulacağı bildirildi.

Projenin amacı; hastayı, hastane ortamındaki diyaliz makinesi seanslarından kurtararak, mobil diyaliz makinesi ile daha otonom bir yaşam sürebilmesini sağlamak. Portatif makine ile vücuda yerleştirilen alıcılar sayesinde elektrokardiyogram ve solunum ile ilgili çevrimiçi veriler doktor tarafından eş zamanlı olarak kontrol edilebilecek. Ayrıca, akıllı telefondaki mobil uygulamadan yararlanılarak hastanın fizyolojik verileri de diyaliz merkezine anında aktarılabilecek.

nephron

Portatif diyaliz makinesinin ayarları hasta tarafından akıllı telefon aracılığı ile düzenlenebiliyor iken, ihtiyaç halinde çevrimiçi olarak diyaliz merkezi veya doktor tarafından da ayarlanabilecek.

Klinik testlerinin 2015’te bitmesi planlanan portatif diyaliz makinesinin, 2016’da satışa sunulacağı öngörülüyor.

Submit a Comment