Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kalp Rahatsızlıklarını Azaltmak İçin İyimser Olun

Kalp Rahatsızlıklarını Azaltmak İçin İyimser Olun
Ali Mahmut

Michigan ve Harvard Üniversitesi araştırmacılarına göre optimizm, 50 yaş ve üstündeki insanlarda kalp rahatsızlıkları görülme oranını önemli derecede azaltıyor. Çalışmaya katılanlar arasındaki en iyimser kişinin kalp rahatsızlığına yakalanma oranı %73 daha az çıktı.

U-M Psikoloji Departmanı doktora öğrencisi Eric Kim ve meslektaşları, 50 yaş ve üstündeki 6.808 kişinin verilerini inceledi. Çalışmaya katılanlar 4 yıl boyunca, kendileri hakkında sağlık geçmişleri ve psikolojik veriler gibi bilgiler verdi. Araştırmacılar, iyimserlik ile kalp rahatsızlıkları arasındaki bağlantıyı daha iyi açıklayacağından; nüfus istatistiklerini de dahil ederek sağlık alışkanlıkları, kronik rahatsızlıklar ve biyolojik etkenler gibi kalp yetmezliğini artıran risk faktörlerine odaklandı.

optimism

Eric Kim: ‘’Araştırmanın sonucunda, aşırı iyimserliğin kalp rahatsızlığının görülme risklerini azalttığı ortaya çıktı. Bu tarz çalışmalar; yaygın hastalıkların önlenebilmesi için sağlık sektörüne yeni stratejiler kazandırabilir.’’

Araştırmacılara göre iyimser olmanın koruyucu etkileri bir önceki araştırma ile açıklanabilir. U-M Psikoloji Departmanı ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Profesörü Jacqui Smith ve Harvard Sosyal ve Davranış Bilimleri Profesörü Laura Kubzansky tarafından yapılan araştırmada, optimist olmanın; sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, stres yönetimi gibi önemli sağlık alışkanlıklarına pozitif bir etkisi olduğu ve kalp rahatsızlıklarının görülme riskini azalttığı ortaya çıkmıştı.

Submit a Comment