Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşlıları Mobil Uygulamalara Alıştırmak İçin 3 Etken

Yaşlıları Mobil Uygulamalara Alıştırmak İçin 3 Etken
Ceren Gülpınar

Geçmiş nesiller mobil uygulamalar olmadan yıllarca yaşamışlar ve birçoğu şimdi de uygulamalardan uzak bir şekilde hayatlarına devam etmek istiyorlar. Ancak hızlı bir şekilde artan hasta nüfusuna göre, yaşlı insanlar mobil uygulamalar için önemli pazar oluşturmaktadır. Bu sebeple yaşlıları mobil uygulamalarla buluşturabilecek dikkate alınması gereken 3 etkenden söz edebiliriz:

yaslilar-ve-teknoloji-590x442

1. Yaşlı hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak marka destekli uygulamalar tasarlayın:

Waterloo Üniversitesi‘nin yaptığı bir çalışmaya göre yaşlı hastalar sağlık uygulamalarıyla buluşmaya hazır. Tek yapmaları gereken ihtiyaçlarını belirlemek. Ayrıca birçok yeni çalışma da hastaların kendilerine sağlık hizmeti sağlayan kuruluşları en güvenilir mobil uygulama olarak gördüklerini destekler nitelikte.

Duruma özel belirli markalardaki uygulamalar; diyabet, kalp ve kanser hastalarının bakımlarında yer alacak eğitim aracı görevi görerek onlara büyük imkanlar sunabilir. Günlük hatırlatmalara ihtiyaç duyulduğunda ya da uygulama yardımı gereken farklı alanlarda bu gibi uygulamalar günümüzün muhtemel ihtiyaçları haline gelmiştir.

2. iPad için hastane uygulamaları oluşturun:

iPad yaşlılar için en yaygın cihazlardan biri haline geldi. Akıllı telefonlardan daha büyük bir ekrana sahip olmaları ve daha kolay çalışabilmeleri ile iPad’ler mobil sağlık hizmeti almak isteyen yaşlıları adeta temsil etmektedir. Mobile Smith uygulama geliştirme platformu iPad Canvas‘ı  kullanarak yaşlılar için mükemmel görünümü olan iPad uygulamaları oluşturmanız mümkün. Ancak platformlarda tasarım sürecini ve kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için iPad ve akıllı telefonlar arasında gerekli geçişleri mutlaka sağlayın.

3. Videoları ve sosyal medyayı kapsayın:

Yaşlıların %59’u sosyal medyayı günlük olarak kullanmakta ve aynı zamanda online olarak pek çok video izlemektedir. MobileSmith ile sosyal ağlar içinde video eklemek ve videoları oynatmak  oldukça kolaydır.

Yaşlı uygulama kullanıcıları, bu tasarımlar dikkate alınarak oluşturulan bir uygulamayı kullanmaktan keyif alacaktır.

Submit a Comment