Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Chrono Therapeutics’in Sigara Bıraktırma Deneyleri Olumlu Sonuçlar Veriyor

Chrono Therapeutics’in Sigara Bıraktırma Deneyleri Olumlu Sonuçlar Veriyor
Kubilay Han Uluerim

Sigara bıraktırmak için akıllı telefon bağlantılı giyilebilir teknolojiler üreten Chrono Therapeutics yaptığı bir deney sonucu nikotin yenileme terapisiyle sigaraya olan bağımlığı oldukça azalttığını açıkladı.

Açıklanana göre deney günde 10’dan fazla sigara içen 24 yetişkin erkek üzerinde yapılmış. Cihazı kullandıktan 30 saat sonra nikotin yenileme veya placebo etkisi sayesinde deneklerin sigara içme isteğinin azalıp azalmadığı günde 3 defa ankete tabi tutularak kontrol edilmiş.

SmartStop

”Sonuçları almadan önce tıbbi danışmanımıza başvurduk. Kendisi bize ilk aşamalarda sigara ihtiyacı fazla olmayan kişilerde placebo ve ilacın aynı etkiyi vereceğini, büyük bir fark olmayacağını söyledi ve ilaçların farkını uzun vadede görebileceğimizi belirtti. Sonuçlar geldiğindeyse daha ilk aşamadan büyük farklar gördük” diyor Chrono CEO’su Alan Levy. Chrono’nun geliştirdiği teknikte diğer tedavilerdeki gibi nikotin vücuda belirli aralıklarla verilmiyor. Bunun yerine özellikle sabah kalkınca, yemekten önce ve sigaraya ihtiyaç duyulan belirli anlarda nikotin yenileme yöntemi uygulanıyor. Cihaz ayrıca yardımcı bir uygulama sayesinde de kişiye sigarayı bırakmasını teşvik edecek tavsiyelerde bulunuyor.

Hâlâ FDA onayı almaya çalışan şirket 2018 yılı sonu gibi bunun gerçekleşeceğini öngörüyor. Uzmanlar başarılı oldukları taktirde Parkinson hastaları için de teknolojiler geliştireceklerini söylüyorlar.

Submit a Comment