Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Eight, 6 milyon$ ile Uykunuza Düzen Getiriyor

Eight, 6 milyon$ ile Uykunuza Düzen Getiriyor
Kubilay Han Uluerim

Uyku takibi yapan firma Eight, Y Combinator, Yunqui Partners, Azure Capital, Cota Capital, Comcast Ventures, Vast Ventures, Stanford University, Galvanize Ventures ve Idea Bulb VC gibi şirketlerin desteğiyle 6 milyon$ para topladı.

”Eight’in kurulma fikri, benim kendi uyku problemlerimle başladı. Yıllarca iyi uyku çekmekte sorun yaşıyordum. Uyuyabilmek için pek çok farklı uyku takip cihazı ve telefon uygulaması deneyerek, uyku düzenimin şablonunu çıkarmaya çalıştım. Fakat hiçbiri başarılı olmadı. Sürekli giymek, şarj etmek, yatağa yerleştirmek gibi çok fazla yetersizlikleri vardı. Nasıl uyuyacağınızı size söylese de doğru veri takibi yapamıyordular.” diyor CEO Matteo Franceschetti.

Eight 1

Bu teknolojilerden tatmin olamayan Franceschetti, kendi cihazını yapmaya karar vermiş. Bu sayede her kullanıcıya göre özelleştirilebilen bir teknoloji üretme fikrini ortaya koymuş. Firmanın ismini Luna’dan Eight’e çevirerek, her gece gerekli olan ortalama uyku süresini vurgulamak istemiş. Yatak üzerine örtülen özel bir cihaz olan Eight, kullanıcının uyku süresini, ne zaman uyuduğunu, uyanma saatini, kalp atışlarını, nefes alma düzenini gibi şeyleri takip ediyor. Ayrıca, oda sıcaklığı, nem oranı, ışık ve ses seviyelerini de ölçüyor. Topladığı bilgileri akıllı telefon uygulamasına yollayan cihaz, kullanıcı kişinin uykusunu puanlayarak değerlendirme yapıyor. Ek olarak yatağın sıcaklığı da ayarlanabiliyor.

Submit a Comment