Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Parkinson Hastaları İçin Geliştirilen Akıllı Saat: PKG

Parkinson Hastaları İçin Geliştirilen Akıllı Saat: PKG
Kubilay Han Uluerim

Parkinson hastaları için Parkinson’s KinetiGraph (PKG) adlı bir sistem geliştiren Global Kinetics şirketi, ikinci nesil cihazı için CE işareti ve FDA 510 (k) iznini almayı başardı. Basitçe anlatmak gerekirse PKG, Parkinson hastalarının hareketlerini gözlemleyip veri toplayan ve bunları doktorlara raporlayan bir sistemdir. Temel özelliği ise kişiselleştirilmiş tedavileri mümkün kılmasıdır.

İlk nesil PKG sistemleri hâlihazırda İsveç, Finlandiya, Almanya, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık’ta kullanılırken yeni cihazın pazara girmesiyle Parkinson hastalarına daha fazla yardım edilebileceği umuluyor.

İkinci nesil PKG sistemi, akıllı saat şeklinde tasarlandığı için kullanıcıya rahatsızlık vermiyor ve daha modern gözüküyor. İlaç kullanımını hatırlatmak için titreşimli alarm ve LED ışığı da bulunan saat, suya dayanıklı olduğu için hasta tarafından her yerde kullanılabiliyor.

“Tedavi süreci karmaşık olan hastalarda PKG sistemiyle motor becerilerdeki sorunları daha rahat tespit edebiliyoruz ve klinik kararlar alabiliyoruz.”

-Peninsula Parkinson’s Excellence Network’ten Dr. Camille Carroll

 

Kaynak:

Submit a Comment