Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çin’de Milyonlarca Vatandaşın DNA Bilgilerinden Oluşan Devasa Bir Veri Tabanı Oluşturuluyor

Çin’de Milyonlarca Vatandaşın DNA Bilgilerinden Oluşan Devasa Bir Veri Tabanı Oluşturuluyor
Derya Öztürk

Çin’in Nanjing Ulusal Sağlık ve Tıp Büyük Veri Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir projeyle, milyonlarca Çinlinin DNA dizilemesi gerçekleştirilecek ve bu veriler devasa bir veri tabanında toplanacak. Bu projeyle yetkililer, sağlık bozukluklarının genetik temelini belirlemeyi ve önemli hastalıkların tedavisini bulmak için gereken istatistiksel veriyi elde etmeyi hedefliyor.

Çin’deki Jiangsu eyaletinin başkenti olan Nanjing; ekim ayı sonu itibariyle Çin’de yaşayan insanların genetik veri tabanını oluşturmak üzere 1 milyon kişinin DNA dizilemesinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Nüfus genetiği üzerine odaklanan proje kapsamında; kanser, nadir görülen hastalıklar veya kronik hastalıklarla bağlantılı genlerin tanımlanmasının yanı sıra, çocuklarda beyin gelişimine ve çevrenin genetik üzerindeki etkilerine bağlı genler de araştırılacak.

Açıklamalara göre Çin’den ve yurt dışından dört uzman, projeye destek olacak.  Bu uzmanlar arasında Harvard’da genetik uzmanı olan ve CRISPR/Cas9 gen düzenleme konusunda önde gelen bir isim olan George Church de yer alacak.

Proje için yaklaşık olarak 1 milyar dolar harcandığı belirtiliyor. Tesisler hazır olduğunda DNA dizileme için tasarlanan kapasitenin yılda 400.000 ila 500.000 numuneye kadar yükselmesi bekleniyor. Nanjing Büyük Veri Merkezi 52 petabaytlık kapasitesiyle, şehirdeki 80 milyon kişinin sağlık kayıtlarını saklayabileceği belirtiliyor.

KaynakFuturismDNA India

Submit a Comment