Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görme Engelli Bir Kişi New York Maratonu’nu Mobil Teknoloji Kullanarak Tamamladı

Görme Engelli Bir Kişi New York Maratonu’nu Mobil Teknoloji Kullanarak Tamamladı
Derya Öztürk

Görme engelli Simon Wheatcrof; pazar günü gerçekleştirilen 2017 New York Maratonu’nu kimsenin yönlendirmesi olmadan tamamlayarak bir ilke imza attı. Wheatcrof, bir akıllı telefon uygulaması ve GPS cihazı kullanarak 42 km’lik maratonu tek başına bitirmeyi başardı.

Olimpiyatlardan sonra dünyanın en çok izleyici çeken maratonu olarak bilinen New York Maratonu pazar günü tamamlandı. Maratona damgasını vuran kişi ise birinci olan koşucu değildi. Bu maratonu hiç kimsenin yönlendirmesi olmadan tamamlayan ilk görme engelli unvanını elde eden Simon Wheatcrof, maratonda adından en çok sözü edilen kişi oldu.

Kendisi de bir teknoloji uzmanı olan Simon Wheatcrof maratonda, geliştirilmesinde rol aldığı Wayband uygulamasını kullandı. Wheatcrof koluna; yakınlardaki insanları, bordürleri, arabaları ve diğer engelleri tespit eden bir GPS cihazı taktı. Cihaz bir engel algılandığında,  koluna ve göğüs pedlerine küçük titreşimli darbeler göndererek onu bu tehlikelere karşı uyardı.

Küçük Aksamalar Dışında Yarışı Sorunsuz Tamamladı

Wheatcrof, koşusu boyunca sadece birkaç küçük problemle karşılaştı. Bunlardan birinde, Wheatcrof’un önünde bir kişi aniden durdu. Sistem, bir engel yaklaşık 7 metre uzaktayken uyarmaya programlanmıştı. Wheatcrof’un durmak için yeterince zamanı yoktu ve küçük bir çarpışma yaşandı. Bir diğer problem ise Wheatcrof doğru yolda olmasına rağmen GPS’in yanlış yönde olduğu konusunda verdiği uyarı oldu. Bu küçük sorunlara rağmen Wheatcrof yarışı 5 saat, 17 dakika ve 40 saniyede tamamladı.

17 yaşından beri görme engelli olan 35 yaşındaki Simon Wheatcrof, teknolojilerini geliştirmek için IBM, MIT ve Google ile çalıştı. Halen bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans yapıyor.

Wheatcrof, “Hepimiz çocuklarımıza hayallerinin peşinden koşmalarını ve her şeyin mümkün olduğunu söylüyoruz. Ve birine hayallerini kovalamalarını söyleyecekseniz ve bu hayal mümkünse, bunu göstermeye razı olmalısınız” diyor.

Kaynak: New York Times, Purpose2Play

 

Submit a Comment