Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cinsel Sağlık Uygulamalarının Bugünü

Cinsel Sağlık Uygulamalarının Bugünü
Onur Tuhta

Bilindiği üzere; kronik hastalıklar, ilaç takipleri, gebelik ve aşı çizelgesi, beslenme, spor gibi birçok sağlık konusunda akıllı telefon uygulaması bulunmaktadır. Gerek dünyada gerekse ülkemizde bu uygulamalar ciddi indirilme oranına sahiptir.

Ancak Journal of Medical Internet Research’de yayınlanan araştırmaya göre, HIV ve cinsel sağlık uygulamalarının diğer sağlık uygulamalarına kıyasla çok daha az kullanıldığını/indirildiğini tespit etmiştir. Mayıs ayından bu yana belirlenen 1937 adet uygulamanın indirilme ve oylanma rakamları araştırılmıştır. HIV ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgilendirme ve danışma, kondom kullanımı ve güvenli cinsellik gibi konuları içeren uygulamaların 100 ile 500 arası düşük bir indirme oranına sahip olduğu ve 5 yıldızlı değerlendirme sisteminde de ortalama 3,7’lik bir oylama oranına sahip olmasının yanında kullanıcı yorumlarının çok az olduğu da gözlenmiştir.

Araştırmacılar, hızla büyüyen mobil sağlık uygulamalarında bu konunun bu kadar geri kalmasının en önemli nedeni olarak bu uygulamaları geliştiren kurum ya da kuruluşların halkın dikkatini çekmemesi olarak yorumluyor.

En popüler uygulamalar arasında Amerikan Kalp Derneği ve Tıp Akademisi tarafından geliştirilen ve Bristol-Myers Squibb gibi güçlü bir biyoteknoloji şirketinin desteğini alarak HIV and Your Heart adlı HIV hastalarına destek amaçlı geliştirilen uygulama yer almaktadır.

Bir diğer göze çarpan uygulama ise, İngiltere temelli iStayHealth uygulamasıdır. Bu uygulama da HIV hastaları için geliştirilmiş olup, hastalık seyrini, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi almalarını ve düzenli ilaç kullanımlarını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.

Ancak fark edildiği gibi öne çıkan tüm uygulamalar da hastalara yöneliktir. Önemli olan koruyucu ve bilgilendirici uygulamaların daha faydalı hale getirilmesi ve iyi tanıtılmasıdır.

Submit a Comment