Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sage Bionetworks, Parkinson Hastalığı İçin Yaptığı Araştırmanın Verilerini Paylaşacak

Sage Bionetworks, Parkinson Hastalığı İçin Yaptığı Araştırmanın Verilerini Paylaşacak
Kubilay Han Uluerim

Daha önce de haberini yaptığımız, ResearchKit uygulaması mPower’ı geliştiren, kâr amacı gütmeyen biomedikal araştırma organizasyonu Sage Bionetworks, son 6 ayda topladığı verileri paylaşacağını açıkladı.

Parkison hastalığı üzerine geliştirilen uygulama, Apple’ın 2015 Mart ayında açıkladığı 5 ResearchKit çalışmasından ilkiydi. ”mPower katılımcılarının çok büyük bir kısmı, bilime katkı sağlamak için kendi verilerini bağışladı. Şimdi bilim, kendi üzerine düşeni yapmak zorunda.” diyor Sage Bionetworks Başkanı Stephen Friend. Ayrıca araştırmacılar olarak elinden geleni yapacaklarını ve bu verileri kullanışlı hâle getirip, milyonlarca Parkinson hastasının hayatlarını değiştirmek istediklerini belirtiyor.

mpower

mPower katılımcılarının, sadece Sage Bionetworks’e veya nitelikli kuruluşlara verilerini bağışlama hakkı olduğu belirtiliyor. Açıklamalara göre, 12.000 mPower projesi katılımcısından 9.500’ü kendi verilerini bağışlamayı kabul etmiş durumda. Kullanıcıların kendi semptomlarını takip etmelerine yardımcı olan mPower uygulaması, hafıza oyunları, parmak tıklama, konuşma ve yürüme gibi ufak egzersizlerle veri topluyor. Uygulama özellikle Parkinson hastaları için geliştirilse de, Parkinson hastası olmayanların da kullanması tavsiye ediliyor.

”İnsanların cumartesi-pazar ne yaptığını biliyoruz. 17:00-20:00 arası ne yaptıklarını biliyoruz. Daha önceden, sadece kliniklere geldiklerinde ve saatlerce burada kaldıklarında gözlem yapabiliyorduk. Şimdi, hastalar evlerinde otururken, günlük bütün hareketlerini izleyebiliyoruz. Hastalıklarını zorlaştıran ve kolaylaştıran şeyleri belirleyebiliyoruz. Bir tedaviye nasıl tepki verdiklerini gözlemleyebiliyoruz. Geleneksel yöntemlere göre daha tutarlı ve nesnel bilgi sahibi olabiliyoruz.” diyor Dr. Ray Dorsey.

Şimdilik sadece 6 aylık veriler açıklansa da, proje 1 senedir devam ediyor. Araştırmacılar, ileriki tarihlerde yeni veriler açıklamaya devam edeceklerini söylüyorlar.

Submit a Comment