Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Deva Holding KOAH İçin Kolları Sıvıyor

Deva Holding KOAH İçin Kolları Sıvıyor
Onur Tuhta

Amerikan Göğüs Hastalıkları Derneği’ne göre Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına (KOAH) hastalığına bağlı ölümlerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde %30 oranında artması bekleniyor.

Dünyada 50 milyondan fazla insanı etkilediği Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan hastalık, müzmin bronşit ve amfizem olarak da bilinir. Sağlık Bakanlığı’na göre; tütün ve tütün ürünleri, evlerde kullanılan odun, tezek ve kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak, akciğerlerin olduğundan daha erken yaşlanmasına neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2030 yılında KOAH tüm dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırayı alacak. Ülkemizde ise 40 yaş üstünde KOAH nedeniyle ölümlerin oranı %20’dir.

respiroloji.com

Ülkemizin köklü ilaç firmalarından Deva Holding (EastPharma), Dünya KOAH Günü kapsamında respiroloji.com sitesinden halkı bilgilendirme etkinliği planladı. 7 gün boyunca siteden her gün KOAH ile ilgili yeni bir bilgi sunulacak. Bu sayede erken teşhis ve tedavi konusunda halkın bilinçlenmesi amaçlanıyor. Solunum hastalıkları konusunda güncel bilgiler sunan site, sağlık çalışanları ve diğer katılımcılar için iki ayrı giriş seçeneği sunuyor.

Ülkemizde de Dünya KOAH Günü sebebiyle farklı etkinlikler düzenlenecek.

Submit a Comment