Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hazmedilebilir Dijital Teknoloji

Hazmedilebilir Dijital Teknoloji
Alperen Sözen

Proteus Digital Health, hazmedilebilir dijital çipler için İngiltere devlet sağlık hizmetleri (NHS) ile işbirliğine gidiyor.

Endüstri destekli sağlık teknolojileri üreticisi firma Birleşik Kralıık (UK) içerisnde yapılacak testlerin başlaması için gerekli adımları attı. Bu teknoloji sayesinde mevcut ilaçların etkililiğinin artırılması planlanıyor.

hazım 1

Dijital ilaçlar küçük bir sensör içeriyor ve bu sensörler mide içerisinde aktif hale geçerek bireyin ilaçlarını nasıl kullandığı ve vücudunun terapiye nasıl cevap verdiği hakkında bilgileri dışarı taşıyor. Taşınan bu bilgi daha sonra hastanın taktığı plaster benzeri bir banta yollanarak hastaların kendi tıbbi durumlarını kontrol altına almalarını ve izlemelerini kolaylaştırıyor.

Sisteme bağlanan çipler hastalara ne kadar uyuduklarından, vücutlarındaki glikoz seviyesine; o gün alması gereken haplardan, gün içerisindeki egzersiz aktivitelerine kadar pek çok bilgiyi verebilecek. Aynı zamanda bantın ne durumda olduğunun da ekrandan görülebildiği sistem iletişiminizi hiç etkilemeden çalışabilecek.

Bu yeni teknolojinin test çalışmaları Eastern Academic Health Science, The Northern Health Science Alliance ve Oxford University, Oxford University Hospitals NHS Trust, Oxford Academic Health Science Network tarafından yönetilecek. Çok partnerli bu projenin geniş kullanım alanlarına yayılabileceği konuşuluyor.

hazım 2

Dijital ilaçların sağlayacağı verilerle ilaç israflarının önüne büyük ölçüde geçilebilecek. Kullanılmayan reçeteli ilaçların İngiltere’ye maliyeti 300 milyon pound. Bu noktada Proteus’un yeni projesinin ülke ekonomilerine katkı sağlaması beklenen bir sonuç.

Kurucu ortakları arasında Novartis, Otsuka ve Medtronic gibi firmalar bulunan Proteus’un Amerika dışında test için ilk kez İngiltere’yi seçmesi de oldukça radikal bir karar. Firma Avrupa için bir CE işareti kazandı ve FDA’den pazar faaliyetleri için izin aldı. Şirketin gelecek dönemde giyilebilir ve sindirilebilir teknoloji çalışmalarına devam edeceği söyleniyor.

Submit a Comment