Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Alarm Veriyor!

Dijital Sağlık Alarm Veriyor!
Nihal Yormaz

Accenture’dan gelen yeni bir rapora göre; dijital sağlık alanında yapılan her iki girişimden biri, iki yıl içerisinde başarısızlıkla sonuçlanacak. Ancak büyük şirketler yenilikçi teknolojileri sayesinde bu başarısızlık paydası içerisinde yer almayacak. Accenture Global Sağlık İş Birimi direktörü Kaveh Safavi; akıllı yatırımlar yapan büyük şirketlerin bu büyük krizden etkilenmelerinin pek olası bir durum olmadığını belirtiyor. Safavi ayrıca; başarısızlığa uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan şirketlerin, geleneksel ya da geleneksel olmayan çözümler bulmalarının, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

900 dijital sağlık firması baz alınarak hazırlanan rapor; ürünlerinin lansmanını yapmış şirketlerin %51’inin 20 ay içerisinde başarısızlığa uğrama risklerinin bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca 2008-2013 yılları arasında 4 milyon dolarlık dijital sağlık pazarı harcaması yapan yenilikçi teknolojilere ve yeteneklere sahip bazı şirketlerin de bu durumdan etkilenmesi söz konusu.

Raporda 2,5 milyon dolarlık yeni yatırımların da girişimci yapan şirketler tarafından aşağıdaki alanlarda yapılacağının tahmin edildiği belirtiliyor:

  • Katılım (%25)
  • Tedavi (%25)
  • Tanı (%21)
  • Altyapı (%29)

Bu rapor, dijital sağlık alanının 2020 yılına kadar büyüyecek olması gerçeğinin üzerine gölge düşürüyor olsa da istatistikleri göz önünde bulundurmakta da fayda var sanırım.

 

Submit a Comment