Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medyanın Sağlık Sektöründeki Yeri

Sosyal Medyanın Sağlık Sektöründeki Yeri
Berna Yaran

Birçok insan tarafından sosyal medya sadece eski arkadaşlarla bağlantı kurmak için kullanılıyor. Fakat sosyal medya bundan çok daha fazlası. Sosyal medya sayesinde hastalar aynı hastalıkla mücadele eden başka hastalarla bağlantı kurabilirler. Doktorlar da kendi aralarında bağlantı kurup yeni fikirleri birbirlerinden elde edebilirler.

Tweet Atarak veya Paylaşarak Destek Ol

Sosyal medyanın ne kadar etkiliği olduğunu göstermek için bu kampanyayı örnek verebiliriz. 2010 Haiti depreminden zarar görenler için başlatılan bu kampanya sayesinde dünyanın birçok ülkesinden maddi yardımlar toplandı. Yaşam savaşı veren halk için sadece Facebook aracılığı ile $100,000 parasal yardım yapıldı.

Bu kampanya, sosyal medyanın dünya genelindeki ve tıp camiasındaki olumlu etkisini göstermek için inanılmaz bir örnek.

Sosyal medya iyi olmaları için daha küçük yollarla da insanları etkiler. Örneğin;

indirTıbbi Hastalara Yardım

Hastalar yaralarının fotoğrafını yükleyebiliyorlar ve gerçek bir doktor tarafından bu yaralara teşhis konuluyor. İnsanlar doktorlara tıbbi sorular sorup anında cevap alabiliyorlar.

Çarpıcı bir gerçek: Search Engine Watch‘ a göre 18-24 yaş arası genç hastalar sosyal medya üzerinden edindikleri bu bilgilere inanıyorlar.

Sağlık Sektöründeki Değişiklikler

Teknoloji ve sosyal medya sağlık sektörünü birçok yönden etkiledi. Değişen sağlık sektöründeki en gelişmiş yönleri anlatan “How big data is transforming health care” başlıklı makalede tıbbi veri akışları, tele-tıp (Telekomünikasyon teknolojisi kullanılarak hastalara uzaktan teşhis konulup, tedavi uygulanması yöntemleri), tıbbi görüntüleme alanındaki gelişmeler ve daha fazlası anlatılıyor. Yazar sağlık hizmetlerinin, büyük verinin en hızlı büyüyen kaynağı olduğunu belirtiyor.

Sosyal Medya Toplumu Olumlu Etkiliyor

Tıp camiası açısından sosyal medya hastalarla, doktorlarla, öğrencilerle, asistanlarla veya sağlık sektöründeki herhangi bir insanla bağlantı kurmak ve iletişim halinde olmak demek.

İnternet artık sadece bilgi almak için değil, etkileşim içinde kalabilmek için kullanılan bir yer haline geliyor. Yeni insanların tanışmasına ve ilişkilerin gelişmesine destek oluyor.

indir (1)

En çok kullanılan sosyal medya platformları: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Google+, LinkedIn ve Pinterest. Bunların birinde ya da hepsinde yer alabilirsiniz. Böylece doktorlarla, hastalarla veya sağlık sektöründe önde gelen diğer isimlerle iletişim halinde olabilirsiniz.

Bir başka açıdan bakıldığında, hastaneler ve sağlık klinikleri de sosyal medya kullanıyor. Bu kuruluşlar kendi markalarını kullanarak hastalara değerli bilgiler sunmak, onların yorum ve tavsiyelerini almak ve ilgilendikleri hastalıklar hakkında bilgi vermek için kullanıyorlar. Hatta hastaneler kendi personellerini sosyal medya kullanmaları için teşvik ediyor.

Sosyal medya günümüzde önemli ve bu önemini sürekli arttırıyor. Sağlık sektörü de dahil olmak üzere birçok sektör önemi sürekli artan bu popüler akıma ayak uyduracak gibi görünüyor.

Submit a Comment