Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Hizmetlerini En Çok Hangi Kullanıcılar Talep Ediyor?

Dijital Sağlık Hizmetlerini En Çok Hangi Kullanıcılar Talep Ediyor?
Buğrahan Ceylan

Accenture tarafından yapılan yeni bir araştırma internet kullanımı ile ilgili ilginç bir sonucu ortaya koydu. Araştırmaya göre, 65 yaş ve üstü internet kullanıcılarının sayısı 2006 yılından 2013’e kadar üç kat arttı.

Bu istatistik, belki de dijital sağlığa olan ilginin sebeplerinden bir tanesi olarak sayılabilir. İleri yaşlardaki internet kullanıcıları, dijital ve mobil platformlardan ulaşılabilen sağlık hizmetlerine çok daha fazla ilgi duymaktadır. Araştırmanın sonuçlarında, İngiltere’de bulunan ileri yaşlardaki kullanıcıların %27’si kendi sağlık verilerinden en az bir tanesini mobil ya da dijital platformlardan takip etmektedir.

En önemli dijital servislerin hangisi olduğu sorusuna ise; çevrimiçi randevu sistemleri %77, elektronik hatırlatıcılar %69, e-reçete hizmeti %64 ve elektronik sağlık kayıtlarına olan ulaşım ise %60 oranında oy almıştır. Buna rağmen, araştırmayı yürüten Accenture firması, sağlık hizmetlerinin yalnızca üçte birinin bu hizmetleri sunabilecek kapasitede olduğunu belirtmiştir.

İngiltere, Accenture firmasında direktörlük yapan Aimie Chappie: “Yaşlı nüfus, bankacılık, alışveriş, eğlence ve iletişim için internet hizmetlerini kullanmaya başladıkça dijital sağlık hareketliliklerini de artırmaktadır.”  Dedi.

Accenture firmasının kendi dijital sağlık çözümlerinden bir tanesi olan TEKI, İngiltere’de dijital sağlık alanında, özellikle hastalara çevrimiçi bilgi hizmeti verilmesi ile ilgili hizmet sağlayan çözümlerden bir tanesi. İnternet bağlantısı ve gerekli ek cihazlarla kullanılan Microsoft Kinect ise ses getiren çalışmalardan.

Submit a Comment