Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlıkta 2013 Tahminleri

Dijital Sağlıkta 2013 Tahminleri
Onur Tuhta

Sağlığın dijital tarafıyla ilgilendiğimden beri rastladığım gelişmelere ve dijital sağlık beklentilerine dayanarak önümüzdeki yıl için naçizane tahminlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Açık Sağlık Kaynakları, sağlık profesyonelleri ve öğrencileri için günümüzde eşsiz bir yere sahiptir. Özellikle Amerika ve İngiltere’de gelişmiş olan veri sistemleri yavaş yavaş Batı Avrupa’yı da etkisi altına almış durumdadır. Oluşturulacak platformların yeterli içeriklerle beslenmesi durumunda bu verilerin ortak bir çatı altında toplanması da muhtemel gibi görünüyor. Mobil teknolojinin gelişmesi ve hemen hemen her yerden dijital bilgilerine kolayca ulaşılması, veri trafiğini daha da hareketlendirdiğinden ve talebi hızla yükselttiğinden, bu tür bilgi paylaşımlarının yapıldığı kaliteli dijital alanların artacağına inanıyorum.

Kısaca mSağlık diye adlandırılan mobil sağlık uygulamaları ise 2012’de dünyada rağbet gören bir kategoriyken, 2013’de bu oranın katlanarak büyüyeceğine inanıyorum. Şu an 13.000’den fazla mobil sağlık uygulamaları daha da fazla çeşitlenecektir. Bu yükseliş elbette herkes tarafından tahmin edilebilir bir görüş. Ancak bunun dışındaki öngörüm ise; sağlık uygulamalarının kullanımında bilincin artacağıdır. Şu an belli bir kontrolden geçmeden pazara giren uygulamalara denetimlerin geleceğine ve uygulamaların tüketiciler tarafından daha bilinçli bir şekilde kullanılacağına inanıyorum. Hatta hastalar nasıl ilaç için doktor tavsiyesi alıyorlarsa, uygulamalar için de doktorlardan tavsiye isteyeceklerdir. Reçetelendirme, iş akışı, hasta bakımı ve karar verme süreçlerine iyi entegre olacak uygulamaların sağlık profesyonellerinin ve hastaların kullanımına sunulacağını düşünüyorum.

Finansman, proje ya da ekip arayışına giren sağlık profesyonellerine birbirlerini bulabilecekleri, yatırım ve proje değerlendirmelerini ya da tekliflerini yapabildikleri, MedStartr gibi sağlık sektöründe bu ağın öncülüğünü yapmış siteler daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyecektir.

Sağlık alanındaki inovasyonlar teknolojinin de gelişmesiyle gittikçe şaşırtıcı bir hale geldi. Günlük teknoloji daha bizlere sunulmadan o teknolojiyle birlikte birçok sağlık çözümü ya da destekçisi de yanında geliyor.  Görünen o ki; BluePrintHealth, Healthbox, RockHealth, HealthXL ve daha birçok global inovaktif yatırım grupları teknoloji durmadan hem piyasaya kaynak sağlamaya hem de mucitleri teşvik etmekten vazgeçmeyecekler.

Sağlıktaki dijitalleşme; pazarlama, destek ve eğitim için kullanılsa da gerçek hayata etki eden uygulamaları var ki bunlar insanlık için umut verici. Hayali bile kurulamayan ya da farkında olunmayan sağlık ihtiyaçlarının bir kısmının teknoloji sayesinde artık gerçekleştirilebileceğine tanık olacağız. Bu gelişmeler umut ve güven veriyor. Ancak teknolojideki hızı, üretim ve finansal kaynak bulmakta bir tülü yakalayamadığımızdan olsa gerek,  ihtiyacı olan hastalara bu hizmetlerin sunulur hale gelmesi yine geleceğe umut bağlamamıza sebep oluyor.

Sağlık problemleri yüzeysel bakınca yerel gibi görünseler de, gelişen teknoloji ve ulaşım ağlarıyla, nerede olursa olsun tüm sağlık sorunlarının global olduğu hissedilmektedir. Küresel ağları, işbirliği ve bilgi alışverişi için kullandığımızda dünyamızın daha sağlıklı bir hal alacağına inanıyorum.

Mutlu ve sağlıklı bir yıl diliyorum.

Submit a Comment