Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörünün Geleceği Giyilebilir Teknolojilerde

Sağlık Sektörünün Geleceği Giyilebilir Teknolojilerde
Alperen Sözen

Sağlık alanında kendine çok fazla uygulama şansı bulan giyilebilir teknoloji, ZocDoc’un yayınladığı bir infografikle ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor.

Yayınlanan infografiğe göre; giyilebilir teknolojinin pek çok kullanım alanı var. Özellikle erken uyarı ve takip sistemleri konusunda giyilebilir teknolojinin büyük potansiyeller barındırdığı biliniyor. Geleceğin giyilebilir teknolojisine bugünden bakmak için birkaç fikre göz atmakta fayda var.

 • Kişisel Koç Cihazı: Gerçek zamanlı tavsiye almak için birebir. İster iş görüşmelerinde olun, ister garip buluşmalarda; her zaman kulağınızda size tavsiye verecek biri olduğunda her şey daha kolay olacaktır. Kişisel koçunuz, vücut ölçümleriniz ve hormon seviyeleriniz hakkında size gerçek zamanlı bilgi verebilecek konuma gelebilir.
 • Akıllı Saat: Hali hazırda pek çok firmanın prototip geliştirdiği hatta mobil cihaz üreticilerinden Samsung’un Galaxy Note 3 ile beraber çıkardığı akıllı saatler geleceğin vazgeçilmez teknolojilerinden biri olacak. Daha gelişmiş versiyonlarla 7/24 sağlık durumunuzu takip edebileceksiniz. Diyabet gibi sürekli izlenmesi gereken hastalıklarda biyometriklerinizin gerçek zamanlı ölçümü oldukça önemlidir. Bu bağlamda akıllı saatler izleme ve veri transferi için kullanılabilir.
 • Uyku İzleme: Yeterli uykuyu alıp almadığımız hep merak konusu olmuştur. Ne kadar derin uyuduğumuz ne kadar dinlendiğimizi etkiler. Ne kadar dinlendiğimizi ve ne kadar daha dinlenmemiz gerektiğini bize söyleyen bir cihaz mutlaka çok işimize yarardı.
 • Dövme şeklinde Fitness Sensörü: Spor faaliyetleri esnasındaki fiziki performansınızla ilgili gerçek zamanlı geri bildirim alsanız fena mı olur? Elektrolit dengeniz, hidrasyon seviyeniz bu geçici dövme tarafından vücut terinizden ölçülebilir.
 • Dijital Bandaj: Performansınızı arttırmak için tıpkı yara ya da kesiğe müdahale eder gibi ağrılarınıza da müdahale edebilseydiniz çok güzel olurdu, değil mi? Bu bandaj sayesinde neden olmasın? Dijital bandaj ağrı azaltmak için geliştirilebilir. Böylece daha uzun süre spor yapmanızın da önü açılmış olur.
 • Akıllı Ayakkabı Ekranı: Acıya ve hassasiyete karşı geliştirilmiş akıllı ve adapte olabilen ayakkabı. Yürüyüş biçiminizi, koşma stilinizi, aldığınız mesafeyi ve daha fazlasını bu ayakkabı yardımıyla ölçebilirsiniz.
 • Göğüs Kanseri Saptama Sütyeni: Erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğu göğüs kanseri kadınlar için son derece riskli hastalıklardan biri. Hayatlarını kolaylaştırmak için göğüs kanseri sinyallerini okuyabilen ve erken uyarı veren bir sütyen fena olmaz.
 • Cilt Kanserini Önleyici Bileklikler: Gün içerisinde maruz kaldığımız UV ışınları cilt kanserini oldukça büyük oranda tetiklemektedir. Fazla UV ışınına maruz kaldığımızda vücuttan bunun etkisini alabilecek bileklikler çok işimize yarar.
 • Duyma Gözlükleri: Özellikle yaşlı bireyler için problem haline gelen duyma fonksiyonuna bir çözüm gözlükler olabilir. Akıllı gözlükler sayesinde kısmi görme bile sağlanabiliyor. Duyma fonksiyonunun da iyileştirildiği gözlükler giyilebilir teknolojinin en büyük trendlerinden biri haline gelebilir.
 • Yama Sensörler: Her kıyafete uygunca yamamalanabilecek bu sensörler sayesinde kalp ritimleri, tansiyon ve glikoz seviyeleri ölçülebilir.
 • İlaç Takibi: İlaçları alıp almadığınızdan emin olamadığınız zaman ilaç içmek yerine akıllı telefonunuzla sindirimde iletişime geçen ilaçlarınız olsa kendinizi daha iyi hissederdiniz.

Submit a Comment