Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Araştırmacılar İnsan Vücudunun İçini Görebilen Kamera Üretti

Araştırmacılar İnsan Vücudunun İçini Görebilen Kamera Üretti
Derya Öztürk

Edinburgh Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, insan vücudunun içini görebilme kabiliyetine sahip bir kamera geliştirdi. Kamera bir endoskop ile birlikte çalışıyor ve röntgen taraması gibi diğer görüntüleme yöntemlerinden daha iyi bir görüntü sağlıyor.

Doktorlar uzun yıllar boyunca, röntgen taramaları kullanarak veya vücuda küçük bir kamera yerleştirerek bir kişinin bedenine bakabiliyorlar. Ancak bu araçlar sınırlı bir görüntü sunuyor ve çok az şey gösterebiliyorlar. Kısa bir süre önce geliştirilen bir kamera doktorlara, nerede olursa olsun insan vücudundaki her şeyi görme olanağı sunuyor.

Kamera, Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından geliştirildi ve bir endoskop ile eşzamanlı çalışmak üzere tasarlandı.

“Balistik görüntüleme” olarak bilinen bir teknik kullanan kamera, endoskopun veya herhangi bir diğer ışık kaynağının konumunu belirleyebiliyor. İçindeki binlerce entegre foton dedektörü sayesinde kamera, insan dokusundan gönderilen ışık parçacıklarını tespit edebiliyor ve böylece cihazın vücudun içindeki yerini tam olarak görüntüleyebiliyor.

Bu kameranın klinik tedavide ne zaman kullanılabileceğine dair henüz tam bir bilgi yok, ancak  görüntüleme ve tanı teknolojilerinde gelecek vaat ediyor.

Kaynak: Futurism, ScienceAlert

Submit a Comment