Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Salınımı Yapan Kontakt Lens Göz Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılacak

İlaç Salınımı Yapan Kontakt Lens Göz Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılacak
Özge Uçar

EyeGate Pharma’nın tasarladığı yeni ilaç taşıyıcı sistem, göz hastalıklarının tedavisinde “göz içi iğne” uygulamalarını sonlandırabilir.

Bundan önce retinaya direkt olarak ulaşması istenen ilaçlar için tek uygulama yolu “intravitreal enjeksiyon” adı verilen yöntem ile iğne kullanarak göz içine enjeksiyon yapmaktı. ABD merkezli şirket EyeGate Pharma’nın geliştirdiği yeni bir teknoloji, iyontoforez tekniğini kullanarak cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan ilacın göz içinde dağılımını sağlıyor. Eczacılıkta özellikle deri üzerine uygulanan ilaçlarda sıkça kullanılan iyontoforez tekniği, zıt kutuplar arasındaki çekim potansiyelinden yararlanarak ilacın doku tarafından emilmesini kolaylaştırıyor. EyeGate II İyontoforez İlaç Dağıtım Sistemi adı verilen bu yeni cihaz, göz içine uygulanan ilaçlarda iyontoforez tekniğinin kullanımına ilk örnek olacak.

eyegate

Küçük bir el cihazına bağlı olarak göze yerleştirilen kontakt lens aracılığıyla gerçekleştirilen ilaç uygulaması, cerrahi müdahaleye bağlı ağrı ve enfeksiyon problemlerini ortadan kaldırıyor. İyontoforez kontakt lenslerin gelecekte göz hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer edineceğini belirten EyeGate’in CEO’su Stephen From, “Öncelikli hedefimiz maliyeti düşürerek bu teknolojiden mümkün olduğunca çok hastanın faydalanmasını sağlamak” dedi.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment