Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Yılın Hangi Zamanlarında Depresif Olduğumuzu Bildirebiliyor

Google Yılın Hangi Zamanlarında Depresif Olduğumuzu Bildirebiliyor
Alperen Sözen

Christopher Ingraham‘ın Google arama trendlerinden çıkardığı bir rapora göre; ilgili kelime gruplarının arama trendlerinin, yılın en çok depresif olunduğu zamanlarını gösterebilme özelliği var.

Depresyon, anksiyete, ağrı, stres ve kronik yorgunluk arama terimleri, yılın belli zamanlarında daha çok aranıyor. Aramalar ilkbahar ve sonbahar aylarında gözle görülür şekilde artarken, yaz aylarında azalıyor. Noel zamanı ise yıl içerisinde bu aramaların en düşük gözlemlendiği zaman aralığı olarak belirtiliyor. Noel gecesi ve yeni yıl günü aramalar iyice azalıyor.

Haftanın günlerine göre ortalama arama trendleri ise şöyle;

  • Pazartesi ağrı teriminin en çok arandığı gün. Yine ağrı terimi haftanın tüm günlerinde en çok aratılan terim.
  • Salı günü aramaların büyük bölümünü, ağrıdan sonra anksiyete (endişe) terimi oluşturuyor.
  • Çarşamba günleri bütün terimlerde aramalar yavaş yavaş azalıyor.
  • Perşembe günü ve Cuma günü en çok aranan terim yine ağrı oluyor.
  • Cuma günleri tüm arama trendlerinde bir azalma gözlemleniyor.
  • Cumartesi ve Pazar günlerinde en az aranan terim stres oluyor.

aramatrendleri

Açık maviyle gösterilen artışlar ve düşüşler çalışma haftasının ritimini yansıtıyor. İnsanlar hafta içi daha mutsuzlar. geçen yılın ortalaması alındığında, Salı ve Çarşamba günleri haftanın en mutsuz günleri olarak ortaya çıkıyor. Oysa Pazartesi sendromundan ötürü, ortalamanın Pazartesi’de olması beklenebilirdi.

 

Antidepresan ilaçlarına (sırasıyla Alprazolam, Amitriptyline ve Prozac) zaman içerisinde gösterilen ilgi. (Kaynak: Google Trends)

 

Mavi renkli reçeteli antidepresanın adı Alprazolam, kırmızı renkle gösterilen ilaç Amitriptyline ve sarı renkle belirtilmiş olan Prozac. Bu ilaçların arama trendleri, depresyon teriminin aranma trendleriyle uyum gösteriyor. Yukarıdaki grafikte, görülen düz seyirin nedeni, Google arama trendlerinin belli bir tarihe kadar kullanıcılara sunulması. Detaylı inceleme ve kayıtlarla veriler değerlendirildiğinde ortaya çıkan genel durum aşağıdaki grafikle örtüşmektedir.

wp

Açık mavi çizgiler zaman içerisinde beş terime olan arama ilgisini gösterirken, koyu mavi çizgi trendi göstermektedir.

Submit a Comment