Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni iPad Uygulaması Touch Surgery Hizmetinizde

Yeni iPad Uygulaması Touch Surgery Hizmetinizde
Buğrahan Ceylan

İOS cihazlarının uygulama marketi olan App Store için şimdiye kadar binlerce farklı uygulama geliştirildi. Ama özellikle sağlık uzmanları bu uygulamadan çok keyif alacaklar. iPad’in yeni uygulaması Touch Surgery ile tanışın! İnteraktif olarak cerrahi bir müdahaleyi adım adım nasıl yapacağınızı gösteren mükemmel bir uygulama. Kendisini “mobil cerrahi işlem simülatörü” olarak da tanımlayabiliriz. Öyle ki her kası, damarları ve diğer tüm ince ayrıntıları 3D olarak gösteriyor.

Bu güzel ve kullanışlı uygulamanın geliştiricisi Jean Nehme, Andre Chow, Sanjay Purkayastha ve boş vakitlerinde dijital modelleme üzerinde çalışan yetenekli ortopedik cerrah Advait Gandhe. Böyle bir uygulama ihtiyacının Avrupa’da cerrahların çalışma saatlerinde yapılan kısıtlamalar yüzünden ortaya çıktığını anlatıyorlar. Bu kısıtlama yüzünden cerrahlar gerekli tecrübeyi kazanamıyorlar.

Uygulama bu boşluğu doldurabilmek için oldukça yardımcı olacak gibi gözüküyor. Genç cerrahların olabilecek en güvenli şekilde tecrübe kazanabilmeleri ve kendilerine olan güvenlerini arttırabilmelerini sağlayacak. Aslında bu uygulama sadece cerrahlar için değil, hastaların bilgilendirilmesi için de büyük önem taşımakta. Apandis ameliyatı olacağınızı ama bu konuda hiç bilginiz olmadığını düşünün. Touch Surgery sayesinde operasyon hakkında fikir edinebilirsiniz. Tabii uygulamanın başarısına kapılıp, müdahaleleri gördükten sonra ameliyat kararınızdan vazgeçebilirsiniz. Biz uyaralım.

Uygulamayı indirdikten sonra, tümüyle bedava olan 12 farklı prosedürle karşılaşıyorsunuz ve dilediğinizi Touch Surgery’e yükleyebiliyorsunuz. Kullanmak ise hem kolay hem de iyi kalitede görsellere sahip. Şöyle ki farklı renklerdeki halkaları üst üste getirdiğiniz zaman operasyon sırasında gerekli işlemi uygulamış oluyorsunuz.

Uygulamanın içerisindeki farklı modüller size kendinizi test etmenize de imkân veriyor. Operasyonlarda adım adım ilerleme gösteriyorsunuz ve belli kısımlarda belli karar verme noktaları mevcut. Touch Surgery’nin test fonksiyonunda ise yeteneklerinizi değerlendirebiliyor ve ilerlemenizi takip edebiliyorsunuz.

“Karar verebilme yetisinin daima el yatkınlığından ve harekete geçmekten daha önemli olduğu söylenir. Müdahaleye başlamadan önce kararınızdan emin olmanız ve bir sonraki adımı öngörebilmeniz gerekmektedir. Başarılı bir cerrah olabilmenin %75’i karar verebilme ve %25’i teknik yeteneğe bağlıdır. Uygulamanın bu interaktif başarısı size riskleri değerlendirebilmenizi ve kesmemeniz gereken bir sinir ucundan nasıl uzak durabileceğinizi göstermekte.” Diyor Jean Nehme.

Uygulama şu an App Store’da ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tecrübe edinmek isteyen cerrahlar ya da meraklı kullanıcılar için mükemmel bir fırsat olan Touch Surgery gerçekten başarılı bir çalışma.

 

Comments

Submit a Comment