Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medyada Sağlıkla İlgili İçerik Üretmek

Sosyal Medyada Sağlıkla İlgili İçerik Üretmek
Buğrahan Ceylan

Gün geçtikçe, sağlık ve zindelik ile ilgili içerik üreten ve yararlı bilgiler sunan kuruluşların sayısı artmakta ve bu kuruluşlar sosyal medyadaki bilinirliklerini artırmaya çalışmaktadırlar. Bu tür girişimler, belli bir konu hakkında düzenli olarak sağlık bilgisi edinmek isteyen insanlar için oldukça yararlı olabilmekle beraber bu alanda kullanıcılarını bilgilendirmeye çalışan ve öneriler sunan güvenilir, güçlü markalar olduğunu da unutmamak gerekir. Aslında rekabetin oldukça fazla olduğu bu alanda öne çıkabilmek ve sosyal medya kullanıcılarına daha çok hitap edebilmek için dikkat edilebilecek birkaç altın kural da mevcuttur.

Bu basit kural ya da tavsiye olarak nitelendirilebilecek konulardan bir tanesi de; hastalara yönelik özel gruplar kurmaktır. Eğer sağlık bilgisi paylaşıyorsanız, belli hastalık ve rahatsızlıklara sahip olan hastalara özel içerikler üretmeniz yararınıza olacaktır. Bu grupların kurulabilmesi için ise en uygun platform Facebook. Gizlilik ayarları, istatistik verileri ve popülerliği ile Facebook’ta, kanserle mücadele eden hastalardan, anne adaylarına kadar pek çok kişiye ulaşabilirsiniz. Belli bir gruba üye olarak, bu sayfalardan bilgi edinen hastalar, aidiyet duygusuyla beraber markanıza ya da bloğunuza olan güven oranını da artıracaktır. Tabii bu ne kadar özgün ve kaliteli içerik üretildiğine bağlı olan bir sonuçtur.  Bu tür özellikli grupların Facebook’ta kurulması hem hastaların sayfanıza daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar hem de planlı bir sayfa yönetimi ile gizlilik ile ilgili problem yaşamamalarına imkan sunar.

 

Günümüzde hastalıkların tedavi edilmesi kadar, bu hastalıklardan koruyucu önlemler almak ve bu önlemlerle birlikte sağlıklı bir yaşam sürebilmek de oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Hangi gruba ya da konuyla ilgili içerik üretirseniz üretin, bazen sağlıklı yaşam ile ilgili genel geçer bilgiler paylaşmak yararlı olacaktır. Sağlıklı bir sebze yemeği tarifi ya da günlük egzersiz önerileri sayfanızın bilinirliliğini arttıracaktır. Özellikle Facebook’ta yemek tarifi, gıda bilgisi ve günlük egzersizlerle ilgili yapılan aramaların sayısı oldukça fazladır.

Aynı stratejiyi teknolojiden uzak olmadığınızı gösterecek şekilde de uygulayabilirsiniz. Örneğin; hafta bir düzenli egzersiz ya da sağlıklı beslenme ile ilgili popüler mobil uygulama önerileri oluşturabilirsiniz. Bu uygulama önerisi, kendi markanızın tasarladığı ya da popüler farklı uygulamalara ait olabilir. Unutmamak lazım ki sayfanızı Facebook’ta takip eden pek çok kişi, sağlık bilgisi edinmek için sosyal medya ve interneti kullanmaya yabancı olmayan hastalardan oluşuyor. Bu durumda, mobil teknoloji ve sağlık bilgisine olan katkıları hakkındaki önerilerinizi kitlenize sunabilirsiniz.

Submit a Comment