Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Elektronik Hap İçindeki E. coli Bakterisi Mide Kanamasını Tespit Edebilecek

Elektronik Hap İçindeki E. coli Bakterisi Mide Kanamasını Tespit Edebilecek
Ceren Seber

Elektronik hap, içine yerleştirilen genetiği değiştirilmiş E. coli bakterisi sayesinde mide kanamasını tespit ediyor ve içerdiği foto transistörler ile sorun saptadığı durumlarda akıllı telefona sinyal gönderiyor.

Geçtiğimiz 10 yılda genetik alanında yapılan çalışmalar, bilim insanlarının dış uyaranlara cevap verebilen genetik olarak değiştirilmiş bakteriler üretmesine imkân tanıdı. Son olarak, MIT araştırmacıları genetik alanındaki bu teknolojiyi bir adım öteye taşıdı ve elektronik bir hap içine genetiği değiştirilmiş bakteriyi güvenli bir şekilde yerleştirmenin yolunu buldu. Bu yeni bakteri taşıyan elektronik hap, mide kanamasını tespit etmek için kullanılacak.

Araştırmacılar, hapın içine yerleştirilen bakteriyi kanın bir bileşeni olan “hem” ile karşılaştığında ışık üretmesi için tasarladılar. Cihaz, yarı geçirgen bir zar ile kaplı olan bakterileri içeren 1,5 inçlik bir silindirden oluşuyor. Bu zar, midedeki bileşenlerle bakterinin etkileşime geçmesini ve bakterinin kendi içinde güvenli bir şekilde kapalı kalmasını sağlıyor.

Hap, içerdiği foto transistörler sayesinde sorun tespit ettiği durumlarda en yakındaki akıllı telefona sinyâl gönderebiliyor. Bu teknolojiyi kullanarak gastrointestinal sistemdeki kanamaları cerrahi olmayan yöntemlerle teşhis etmeyi amaçlayan doktorlar, hastanın tıbbi öyküsünü ve diğer medikal bilgilerini görüntülemek için de bir android uygulaması geliştirdiler.

Şu ana kadar araştırma ekibi, hapın domuzların mide ve bağırsaklar kanamalarını tespit edebildiğini gösterdi. Bununla birlikte, sistemin ayrıca farklı teşhis potansiyelleri olduğunu da belirttiler. Çalışmanın bir başka araştırmacısı Mark Mimee ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Yaptıklarımızın çoğu kanla alakalıydı ancak bakteriyi her türlü teşhis için tasarlamak ve uyarı vermesini sağlamak olası bir ihtimal.”

Görünen o ki, tek bir elektronik hap ile vücudumuzda meydana gelen hastalıkları tespit etmeye çok yaklaştık; bu gelişmeler özellikle erken tanının önemli olduğu bazı hastalıklarda bize pozitif geri dönüş sağlayabilir.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment