Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Hizmetlerinde Sosyal Medyanın Önemine Dair 7 Güzel Örnek

Sağlık Hizmetlerinde Sosyal Medyanın Önemine Dair 7 Güzel Örnek
Buğrahan Ceylan

Sağlık hizmetleri iletişiminde sosyal medyanın oynadığı önemli rolü anlamak için belki de en iyi yol şimdiye kadar yapılmış örnek niteliğindeki çalışmaları incelemek. Sağlık sektöründe birbiriyle bağlantılı gruplardan, blog sayfalarından ve Wikipedia benzeri web-sitelerinden toplanmış birkaç güzel örnek mevcut.  Bu örnekler, kurumların iç ve dış iletişimini web aracılığıyla nasıl sağladıklarını, hastalarıyla nasıl iletişim kurduklarını ve onların tecrübelerini hangi yollar vasıtasıyla paylaştıklarını öğrenmek isteyen uzmanlar için de zengin bir kaynak.

1- 2009 Şubat ayında Henry Ford Hastanesi çalışanları bir ilki gerçekleştirdi; yapılan cerrahi müdahalenin bilgilerini  Twitter aracılığıyla canlı olarak  aktardılar.

“Aslında riskli bir operasyon ama tüm doktor ve hemşirelerimiz hazır. Kullanılacak tüm araçlar sterilize edildi ve kullanıma hazır.”

2- Sosyal medya uzmanı Ed Bennet A.B.D’de Facebook, Twitter, LinkedIn ve Youtube hesapları olan 800’ün üzerinde hastaneyi listeleyen “Hospital Social Network” isimli bir liste hazırladı. Gidecekleri hastane hakkında bilgi sahibi olmak veya diğer hastaların tecrübelerini okumak isteyen kullanıcıları düşünürsek böyle bir liste hazırlamak her iki taraf için de oldukça yararlı gözüküyor

3- 2006 yılında bir Wikipedia listesi olan Health20.org tarafından oluşturulan “The Health 2,0” listesi interaktif web sitesine sahip olan tıp ve sağlık ile ilgili siteleri olan kuruluşları listeliyor. Ayrıca girişimciler, siyasetçiler ve hissedarlar için bu konuda aktiviteler sunmakta.

4- ICYou  ise hala büyümekte olan bir video paylaşım sitesi. Özelliğini tahmin ediyorsunuzdur. Tabii ki videoların içerikleri ağırlıklı olarak diyet yöntemlerinden, sağlıklı yemek tariflerine ve doktorlarla yapılan çeşitli röportajlar dâhil sağlık sektöründe geniş bir yelpaze sunmakta.

5- Healthmatters ise okuyucularına tartışmaları ve yorum yazmaları için sağlık hizmetleri, sosyal hizmetler ve toplum sağlığı konularında içerik üreten bir blog sayfası.

6- Eğer güncel sağlık bilgileri ve sektör hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız John Hopkins Medicine tam da ihtiyacınız olan hizmeti vermekte.  Haftalık yapılan yayınları hem doktorlar hem de hastalar için tam bir bilgi kaynağı.

7- PatientsLikeMe ise, hastaları edindikleri tecrübeleri paylaşmaları konusunda cesaretlendiren bir platform.  Güvenilir, tercih edilen ve akademik formatta yazılmış nitelikte pek çok yazı yayınlamaktalar.

Gün geçtikçe hastane ve sağlık kurumları için sosyal medya tabanlı pek çok hizmet açılmaya başladı. Sektörün gelişmelere uyum sağlayabilmesi ve iletişim kanallarının artması açısından bu gelişmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Biz Tek Doz Dijital ekibi olarak da bu gelişmelerin olabildiğince ülkemize uyarlanmasını diliyoruz.

Comments

Submit a Comment