Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Helpouts’un Sağlık Sektöründe Kullanımı

Google Helpouts’un Sağlık Sektöründe Kullanımı
Can Aytı

Google Helpouts, insanların internet üzerinden aradıkları konu ile ilgili uzmanlarla görüşebildiği ve fikirler alabildiği gerçek zamanlı bir görüntülü sohbet aracıdır. Kısaca anlatmak gerekirse, örneğin bir davete gideceksiniz ve makyajınızla bütün dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsunuz, basitçe Google Helpouts sekmesine gidip “Moda ve Güzellik” kısmına bakıyorsunuz, bir sonraki uzmanın ne zaman uygun olacağını görüp hemen bir randevu alabiliyorsunuz. Ücretini Google Wallet ile ödeyebildiğiniz bu hizmetten yararlanmak için sadece anlaşılan saatte bilgisayar başında olmanız yeterli!

Helpout ve sağlık hizmetleri

Sağlık Hizmetleri için Fırsatlar

Google Helpouts geleneksel karşı karşıya yapılan doktor hasta görüşmelerinden daha ikna edici bir alternatif gibi görünüyor. Öyle ki az sayıda da olsa bazı hekimler şimdiden Google Helpouts sayesinde bir çok hastaya durumları hakkında tavsiyeler verip yardımcı olmaya başladı bile. Üstelik büyük ücretler beklemeden.

helpout2

Google Helpouts’un sağlık hizmetleri için muazzam bir fırsat olabileceğini düşünülmekte. İşte o fırsatlardan birkaçı:

1) Büyük İzleyici Kitlesi, Kaliteli Hizmet

Doktorlar ve hastaları arasındaki görüntülü danışmanlık sistemi bir yenilik olmadığı için (teletıp gibi) burada farklılığı Google’ın kendisi yaratıyor. Google yaptığı her işle milyonlarca insanın dikkatini üzerine çekebildiği için sunabileceği bu hizmet birçok doktorun ve hastanında dikkatini çekecektir.

Teletıp sistemi yüksek kalite bakım sağlamakta ve insanların sağlık harcamalarını azaltmakta önde gelen sistemlerden biri. Tabii Google Helpouts sisteminin, hastaların alışkanlıklarını değiştirmek gibi bir amacı bulunmuyor. Fakat, kişilerin doktorlarına mutlaka gitmesi gerekmeyen bazı durumlar için pratik çözümler sunabiliyor.Örneğin; basit enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve grip gibi sorunlarda olduğu gibi.

2) Düşük Maliyetli Bakım

Google, Helpouts hizmetinin sağlık bölümünden pay almıyor (en azından şu an için). Bu da demek ki bu hizmete dahil olan doktorlar hasta başına aldıkları ücreti düşük seviyede tutabilirler.

Google Helpouts sağlık hizmetinden faydalanmak için doktorların şu an için aldıkları ücret iki ila üç dolar arasında. Hatta hizmeti kullanan doktorlardan birinin hiç ücret almadığı da biliniyor. Eğer Google bu hizmetin ücretini bu seviyede tutabilirse, endüstride gerçekten büyük bir atılım yapmış olabilir.

3) HIPAA Anlaşması

HIPAA, basitçe anlatmak gerekirse, doktor-hasta gizliliğinin teknolojik olarak anlaşma haline getirilmesidir. Google’da Helpouts’un sağlık bölümünü açarken bu anlaşmaya uygun olmasına dikkat etti. Bu da Google’ın sağlık hizmetleri konusunda büyük planları olduğuna dair bir işaret olabilir.

Buradaki sorun ise insanların hala özel bilgilerini internet ortamında paylaşmak konusunda çekinceli davranması. İnsanlar henüz hassas sağlık konularını konuşmakta kendini rahat hissetmemekteler. Eğer Google bu problemi ortadan kaldırabilirse, işler gerçekten ilginç bir hal almaya başlayabilir.

4) Farklı Dil Kullanımı

Dünyada kullanılan bu kadar fazla dil varken, herhangi bir ülkedeki bir hastanede bir anda orada bulunan kimsenin bilmediği bir dili konuşan bir hastanın belirmesi işten bile değil. Çoğu hastane bu problemi ücretli çevirmen çalıştırmakta buluyor.

Eğer Google, Helpouts için farklı dil kullanımını aktif bir şekilde kullanabilirse -ki bu hizmet farklı dilleri konuşan doktorların dikkatini çekmekle başlıyor- gerçekten sağlık sektöründe yeni bir çağ açabilir.

 

Submit a Comment