Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Elektronik Sağlık Kaydı Gizliliği İhlalleri Artıyor

Elektronik Sağlık Kaydı Gizliliği İhlalleri Artıyor
Buğrahan Ceylan

Daha önce elektronik sağlık kayıtlarının avantajlarından Tek Doz Dijital’de bahsetmiştik. Elektronik ortamda depolanan ve veri taşıma hızı sayesinde sağlık profesyonelleri ve kurumları arasında çok hızlı bilgi alışverişi yapılabilmesi elektronik kayıtlarını oldukça değerli kılmaktadır. Tabii böyle bir sistemin verdiği açıklar ile bu açıkların doğurduğu sonuçlar da çok daha büyük olabiliyor.

Advocate Health System, yaptığı bir açıklamada Temmuz ayı içinde Advocate Medical Group’a ait bir hastanede elektronik sağlık kayıtları hırsızlığı yaşandığını bildirmişti. Bu hırsızlık durumu, hastaneye daha önce gelmiş olan yaklaşık 4 milyon hastanın sağlık bilgilerinin ortaya çıkmış olması demekti. Elektronik sağlık kayıtları içerisinde hastaların isimleri, adresleri, doğum tarihleri, klinik bilgileri, daha önce konan teşhisler, daha önce görüşülen sağlık uzmanları ile birlikte sağlık sigorta ve kayıt numaraları bulunmaktadır. Dolayısıyla böyle bir bilginin ele geçmesi, 4 milyon kişinin hiç bir sosyal güvencesinin kalmaması demektir.

Geçtiğimiz günlerde ise Florida’da bulunan Holy Cross Hospital‘da yaklaşık 10.000 hastanın sağlık kayıtlarının çalındığı ikinci bir hırsızlık olayı yaşandı. Yapılan açıklamaya göre, 2011 yılından 2013 yılına kadar gelen hastaların kişisel bilgilerinin çalınması, hastane içinde çalışan bir şahıs tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. Şahsın amacının ise diğer hastaların vergi kayıt numaralarını kullanarak vergi kaçakçılığı yapmak olduğu düşünülüyor.

Bu tür gizlilik ihlalleri, elektronik sağlık kayıtları sistemlerine ayak uydurmuş sağlık kuruluşları için alınacak bir ders niteliğinde. Daha fazla güvenlik önlemi ve şifreleme ile bu tür problemlerin önüne geçilmeye çalışılabilir. Gizlilik her alanda önemli olmakla birlikte sağlık sektörünün içinde çok daha özel bir durumu bulunmaktadır.

Submit a Comment