Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Sosyal Medyayla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Sosyal Medyayla İlgili Bilinmesi Gerekenler
Buğrahan Ceylan

Aşağıda bulunan infografik verilerine göre, hastalar çoğu zaman sosyal medya kanallarını kullanmaktadır. Aynı rahatsızlığı geçirmiş diğer hastaların tecrübelerini okumak, kendi tecrübelerini paylaşmak, doktorlar hakkında bilgi sahibi olmak ve sağlık alanındaki diğer tüm gelişmeleri takip edebilmek amacıyla sosyal medya kanallarını kullanmaktadırlar.

Bir sağlık uzmanı olarak tüm gelişmelerin farkında olabilir ve hatta siz de iyi bir sosyal medya kullanıcısı olabilirsiniz yine de aşağıdaki verilere ve tavsiyelere bir göz atmanızda fayda var.

1- Kimin ne kadar kaliteli paylaşım yaptığı oldukça önemlidir

Doktorlar, hemşireler ve sağlık kurumları genelde hastalar tarafından en doğru ve tarafsız bilgi paylaşıcıları olarak büyük saygı görürler. Bu saygının artması ve güven duygusunun geliştirilmesi ise sosyal medya içeriklerinizin düzenli bir şekilde doğru bilgiyi vermesine bağlıdır. Eğer içeriklerinizi yollayacak vakit bulamıyorsanız, sizin için bu işi yapabilecek uzman kişilere ya da ajanslara başvurmakta da fayda bulunmaktadır.

2- Facebook ile başlayın

Tüm pazarlama faaliyetleri içinde Facebook’un çok önemli bir payı bulunmakta. Hastaların bilgi ve tecrübe paylaşımları için belli özel web siteleri olmakla birlikte, Facebook mutlaka kullanılan garanti bilgi paylaşım kanalıdır.

3- Düzenli bir plan oluşturun

Bir anlık heyecan ile gelen “Facebook sayfası kurmak” fikri aslında çok iyi bir başlangıç planı değildir. Bu işlemi yapmadan önce araştırılması gereken ve planlaması yapılması gereken pek çok öncelik bulunmaktadır. Evet, Facebook’un iyi bir başlangıç noktası olduğunu söylemiştik, fakat bu sizin kimlere hitap edeceğinizi araştırmanıza ya da kitlelerinizin nasıl ve ne zaman vakit geçirdiklerini analiz etmeniz engel olmamalıdır. Herşeyden önce araştırma ve analiz yapmak gerekmektedir.

4- Hasta yararını her zaman en önde tutun

Hastalarınızın işine yarayabileceğini düşündüğünüz  bilgileri mutlaka paylaşın. Kendiniz hakkında konuşmaktan kesinlikle kaçının ve mutlaka bir konuşma dili benimseyin.

5- Görsel düşünün

Videolar, resim ve fotoğraflar paylaşmaktan geri kalmayın. Hangi sosyal medya kanalı olursa olsun, yazılar ile birlikte sunulmuş olan görsel içerikler daima kullanıcıların dikkatini çekerler.

Sağlık Hizmetleri ve Sosyal Medya İnfografiği

Sosyal medyanın öncüllüğü insanları bir araya getirmesindedir. Sağlık hizmetleri içinde de bu kural hastalar ve sağlık kuruluşları ve uzmanları arasında da sürmektedir.

İnsanlar Facebook’ta her şeyi konuşabilirler, özellikle geçirdikleri sağlık operasyonları ve doktorları hakkında. Hastalar Facebook’ta genelde;

 • Kendi sağlık tecrübeleri ve güncel haberler ile ilgili yorumda bulunmak – %27
 • Kendi sağlık tecrübeleri ve güncel haberler ile ilgili zaman tüneli paylaşımlarda bulunmak – %24
 • Sağlıkla ilgili herhangi bir konuya dahil olma – %20
 • Belli sağlık durumlarıyla ilgili semptom ve davranış gözlemlerinde bulunmak – %18
 • Doktorlar, sağlık sigortacıları, ilaç tedavileri ve tedaviler ile ilgili eleştirilerde bulunmak – %16
 • Sağlıkla ilgili video ve görsel paylaşmak – %16

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastaların pek çoğu, doktorlar tarafından paylaşılan sağlık bilgisine güvenmektedir. Aşağıda hastaların en çok kimlerin sosyal medya gönderilerine güvendiklerini görebilirsiniz;

 • Doktorlar %60
 • Hemşireler %56
 • Hastane %55
 • Hasta hakları organizasyonları %54
 • Tanıdıkları diğer hastalar %46
 • Hükümet Organizasyonları %45
 • İlaç şirketleri %36
 • Tanımadıkları hastalar %25
 • Spor salonu ve fitness merkezleri %34

1500’ün üzerinde hastane ile yapılan araştırmada en çok kullanılan sosyal medya mecrası Facebook olmakla birlikte, bu araştırmada ikinci olarak Foursquare gelmektedir.

Podcast yayınları da ayrıca oldukça ünlü öyle ki Mayo Clinic’in sosyal medya kanallarını kullanmasıyla birlikte 1 ay içinde ulaştıkları podcast dinleyici sayısı 76.000.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sosyal medyanın doğru kullanımı hakkında örnek gösterilebilecek sağlık merkezleri ise şu şekilde;

1- Mayo Clinic ,Rochester, Minn

2- Rush University Medical Centeri Chicago i Ill

3- Massachussetts General Hospital

4- Scott&White Healthcare, central Texas

5- Nebraska Medical Center, Omaha

Submit a Comment