Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Medikal Pazarlama Aracı Olarak Çevrimiçi Ameliyat Videoları

Medikal Pazarlama Aracı Olarak Çevrimiçi Ameliyat Videoları
Buğrahan Ceylan

Son zamanlarda medikal pazarlama alanına bakıldığında yenilikçi ama bir o kadar da etkili gelişmelerin yaşandığını görmekteyiz. Bu gelişmelerin kaynağı çoğunlukla teknoloji sayesinde ortaya çıkan yenilikler olmaktadır. İnternetin daha hızlı, daha kolay erişilebilir ve daha zengin etkinleştirilmiş yapısıyla beraber ortaya çıkan sosyal medya bu yenilikçi hareketlerde kullanılan başlıca araç haline gelmektedir. Sosyal medyanın farklı sektörlerin pazarlama stratejilerine kattığı yenilikler ilaç sektörünü de oldukça etkiledi ve sağlık hizmetleri tam anlamıyla bu alanda ilerlemeye yönelik değişimler yapmaya başladı. En basit şekliyle anlatmak gerekirse, sosyal medya pazarlaması, websitesi ziyaretçilerini etkileyecek ve dikkatlerini çekebilecek kaliteli içerik üretebilmekten geçmektedir. Bu içeriklerin kalitesi aynı zamanda ziyaretçilerin paylaşım yapabilmelerini sağlayacak kadar da çekici olmalıdır. Bu strateji üzerinden tanıtım ve pazarlama yöntemlerini tekrardan gözden geçiren sağlık hizmetleri, internet reklamcılığına ve medikal prosedürleri eğlenceli bir şekilde anlatabilen video içerikler üzerine yoğunlaşmaya başladı.

Tennessee’de bulunan Memorial Health Care System, kendi web sitelerine kurdukları kolay erişim sistemi aracılığıyla, ziyaretçilerin ameliyat odasına sanal dünyada girerek neler olup bittiğini gözlemleyebilme fırsatı sundu. Ameliyat odalarında tam anlamıyla neler olup bittiğini saniyesi saniyesine bilebilen kişiler genelde yalnızca ameliyatı gerçekleştiren sağlık uzmanları olmaktadır. Fakat kontrollü ve hangi kısımların yayınlanıp yayınlanmayacağı belirlenmiş bir canlı ameliyat videosu, ameliyathanedeki bu gizemi bir nebze olsun kaldırabilmiş bir yöntemdir. Aynı operasyonu geçirecek olan hastaların nasıl bir müdahale ile karşılaşacakları hakkında belli bir fikirleri olurken, bu işlem aynı zamanda sağlık uzmanlarının gerekli olan iletişimleri için de oldukça yararlı olabilen bir yöntem.

Bir başka uygulama ise Orlando, Florida, Palmer Hospital for Children’da yapıldı. Hastane ameliyat odalarının kapılarını, art arda çekilmiş görseller ile açtı ve bu yöntemle ziyaretçiler sanal ortamda da olsa ameliyat odasını çok daha ykaından tanıyabilme frsatını yakalamış oldular. Üstelik henüz 3 yaşında olan fakat bir kalp rahatsızlığı ameliyatı geçiren bir çocuğun müdahalesini, on dakikalık aralıklarla Facebook ve Twitter aracılığıyla gönderimler yapıldı ve bu gönderilere pek çok yorumlar yapıldı

.

Peki Gelecekte İşler Daha Ne Kadar Değişebilir?

Chattanooga Times‘a göre, Memorial Health Care ve daha pek çok hastane yakında çoğu cerrahi müdahaleyi meraklı web ziyaretçilerine açmış olacaklar. Tabii ki böyle bir planın öncelikle hastanın gizlilik haklarına uygun olması gerekmektedirve nereden bakılırsa bakılsın henüz böyle bir şey oldukça yeni bir fikir olduğundan mutlaka bazı eksiklikleri olacaktır.

Googla Glass gibi en son teknoloji ürünleri bu alanda oldukça fazla potansiyel taşımaktadır. Hem pazarlama alanında kullanılacak materyallerin hazırlanmasında hem de sağlık iletişimi ve eğitiminde pek çok yenilik getirebileceği ortadadır. Google Glass ile ilgili haberlerimize ve sağlık alanındaki kullanımlarına ilişkin tahminlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment