Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Embrace, Epilepsi Hastalarının İmdadına Koşuyor

Embrace, Epilepsi Hastalarının İmdadına Koşuyor
Kubilay Han Uluerim

Epilepsi hastalarının daha rahat yaşaması ve sağlık durumlarını kontrol almaları için geliştirilen teknolojilerden daha önce bahsetmiştik. Özellikle EpiWatch haberimizde, bu teknoloji sayesinde krizlerin kaydedilmesi ve ilaç takibi yapıldığını, fakat bir krizin gerçekleşmeden önce tespit edilemediğini belirtmiştik.

Rosalind Picard tarafından geliştirilen Embrace bilekliği, bir kriz gerçekleşmeden önce hastalarını uyarabilmesiyle, devrimsel bir teknoloji niteliği taşıyor. Cihaz, stres sinyallerini takip ederek, hastayı ve hasta bakıcıları uyarıp, kriz gerçekleşmeden önlem alınmasını sağlıyor. 2015 yılında Indiegogo üzerinden kitle fonlamayla geliştirilmeye başlayan proje, geçtiğimiz pazar günü destekçilerine cihazın beta versiyonunu yollamış bulunuyor. Kullanıcının deri iletkenliğini, yani elektrodermal aktivitesini (EDA) ve bilek hareketlerinden gelen verileri toplayan Embrace, isabetli ölçümler yaparak yaklaşan krizleri tespit edebiliyor. Bunlara ek olarak, vücut sıcaklığı ve nabız ölçümü de yapabiliyor.

”Stres sinyalleri bütün organlarınıza erişiyor. Yani potansiyel olarak bu sinyaller vücudunuzdaki her şeyi etkileyebiliyor.” diye açıklama yapıyor Picard. Cihazın çalışma prensibine göre, ruh hali değişmediği halde EDA sinyalleri algılanırsa, stres seviyesi artmış demektir. Fakat ruh halindeki değişim ve EDA sinyalleri beraber algılanırsa, bu yaklaşan bir krizin habercisi olabilir. Bu durumlarda kullanıcıya titreşim vererek uyarmaya çalışan alet, kişiden tepki almadığı anda hasta bakıcı ve aile yakınlarında anında haber yolluyor. Bu sayede ölüm tehlikesinin en aza indirilmesi planlanıyor.

 

Comments

  1. Sibel gerdan

    Merhaba güzel bi teknolojiden bahsediliyor. Peki piyasaya ne zaman çıkıcak nasıl temin edicez bilginiz var mı?

Submit a Comment