Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sinir Sistemi Hastalıklarının Tedavisi Dijitalde Aranıyor

Sinir Sistemi Hastalıklarının Tedavisi Dijitalde Aranıyor
Kubilay Han Uluerim

MS, depresif bozukluk ve epilepsi hastalığını gözlemlemek için, 26 Nisan tarihinde Avrupa’da başlayan büyük bir araştırma programında, akıllı telefonlar ve aktivite takip cihazları kullanılıyor. Uzaktan hastalık değerlendirme ve nüksetme – Merkezi Sinir Sistemi (RADAR-CNS) adı verilen proje, Innovative Medicines Initiative (IMI) tarafından destekleniyor ve kronik hastaların tedavi edilme şeklini potansiyel olarak değiştirmeyi hedefliyor.

Bildiğiniz gibi akıllı telefon ve giyilebilir teknolojiler, hastaların uzaktan gözlenmesini ve değerlendirilmesini oldukça kolaylaştırıyor. Sürekli yapılan ölçümler ve gözlemler sayesinde daha önce elde edilemez bilgilerin birleşiminden, hasta kişinin sağlığı hakkında bütün bir bilgiye sahip olabiliyoruz. Bu teknolojilerin önemli bir yanı da, pek çok hastalığın nüksetmeden önce tespit edilmesinin mümkün olması.

wearable

The RADAR-CNS programı, Avrupa Birliği ve European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) arasında yapılan kamu özel ortaklığı IMI’ın desteklediği Kings College London ve Janssen Pharmaceutica NV tarafından yürütülüyor. IMI, bünyesinde ABD ve Avrupa’dan 24 üye organizasyon içeriyor. Program, klinik araştırma, mühendislik, bilgisayar bilimi, bilgi teknolojileri, veri analizi ve sağlık hizmetleri gibi pek çok farklı alandan uzmanları bir araya getiriyor.

Kings College London’da Genel Hastane Psikiyatrisi Profesörü olan RADAR-CNS programı yardımcı lideri Matthew Hotopf, yaptığı basın açıklamasında: “Son birkaç yılda, akıllı telefon ve giyilebilir teknolojiler kullanarak topladığımız verilerin sayısı ve kalitesinde patlama yaşandı. Klinik bakımı geliştirecek şey, doğru bilgi veren bu tarzda bir veri olabilir. Daha iyisi, bir hastanın klinik ziyaretine gelmeden önce sağlık sorunları olup olmadığını tespit edebiliriz.” diyor.

RADAR-CNS 2016’dan 2021’e kadar sürecek. Proje, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma programı ve EFPIA tarafından desteklenen IMI Joint Undertaking tarafından 115902 numaralı anlaşma adı altında fonlanıyor.

Daha detaylı bilgi için IMI, Horizon 2020 ve RADAR CNS’in web sitelerini takip edebilirsiniz.

Submit a Comment