Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Türk Telekom Bulut Hizmetleri ve Avantajları

Türk Telekom Bulut Hizmetleri ve Avantajları
Buğrahan Ceylan

Sağlık Bilişim Zirvesi boyunca pek çok farklı konu ile ilgili sunum izleme imkânını bulmuştum. Özellikle ilk gün, merak ve hevesle beklemenin bir sonucu olarak, izlediğim ilk sunumlar en çok hatırımda kalanlar oldu haliyle. Bu sunumlardan bir tanesi de Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca’nın yaptığı “Bulut Hizmetleri” sunumuydu. TTNET’in kendi hizmetlerinin nasıl işlediğini ve ne şekilde hizmet verdiğini incelemeden önce, bilgi sahibi olmayan okurlarımız için bulut sistemi nedir önce onu inceleyelim.

Bulut sistemleri, artık teknolojiyle ortaklaşa iş yapan kişilerin, ayrıntılarını bilseler de bilmeseler de, mutlaka duydukları bir terimdir.

Ne işe yarar?

Bulut, bağımsız platformlarda, herhangi bir kuruluma gerek olmadan web tabanlı uygulamaları kullanabildiğiniz bir sistem. Çevrim içi bilgi dağıtımı da diyebileceğimiz bulut sistemi, bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayabilen hizmetlere verilen genel bir isim aslında. Bugün pek çok alan bulut sistemini kullanmaya başlamıştır. Hatta bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, markaların tüketicilere sunduğu hizmetler içinde, artık bulut sistemleri de bulunmakta. Örneğin; cihazınızda bulunan farklı tipteki bilgileri yedekleyeceğiniz zaman, daha az güvenilir depolama alanları yerine bulut depolama hizmetini kullanabiliyorsunuz. Türkiye’de hizmet veren internet sağlayıcısı TTNET; “TTNET Bulutu” adlı hizmetle Türkiye piyasasına girmiştir. Google gibi büyük bilişim şirketleri ise, Google Docs gibi çevrimiçi bilgi işleme özelliği sunan uygulamalar geliştirmişlerdir. Normalde herhangi bir kurulum yapılmasına gerek olmadığı için ayrıca bir yatırım yapılmasına da gerek yoktur.

Peki TTNET, Bulut Teknolojisini Sağlık Sektörüne Nasıl Yararlı Kılıyor?

1- BULUTT Depo

Pek çok bilgisayar kullanıcısı, kendi bilgisayar ya da farklı depolama aletlerine kaydettikleri önemli bilgilerini ve dokümanlarını kaybediyor. Türk Telekom, BULUTT Depo hizmeti ile bu riski tamamen ortadan kaldırıyor. ‘Online Dosya Depolama Hizmeti’ diyebileceğimiz BULUTT Depo sayesinde verilerinizi size verilen alana depolama, yedekleme ve saklayabilme imkânına kavuşuyorsunuz. Daha sonra ise herhangi başka bir cihaz aracılığıyla bu bilgilere ulaşabilmek mümkün oluyor. Hatta Android ya da iOS mobil cihazlarınızı da kullanabiliyorsunuz.

BULUTT Depo Avantajlar:

  • Bu hizmet sayesinde dosyalarınız Türk Telekom Veri Merkezi dosya paylaşma platformunda güvenli bir şekilde depolanabiliyor. Belgelerinizi kaybetmek gibi bir riskle karşılaşmıyorsunuz.
  • Tek kullanıcı adı ile tüm cihazlara bağlanabiliyorsunuz.
  • İşletmeler için maliyet avantajı ve kolaylıklar sağlamaktadır. Farklı yedekleme sürücülerine veya donanımlara ihtiyacınız kalmıyor.

Bilginin depolanması, mahremiyeti ve dağıtılması açısından veri merkezleri sağlık kuruluşları tarafından oldukça etkin kullanılıyor. Bulut sistemler sayesinde bu işlemlerin maliyeti azaldığı gibi kullanım kolaylığı da artmaktadır.

2-BULUTT Radyolojik Arşiv

BULUTT Radyolojik Arşiv, MR ya da tomografi gibi radyolojik görüntülerin dijital olarak görüntülenmesi, arşivlenmesi ve iletilmesi sistemidir. Sistem, bu görüntülerin saklanmasını sağladığı gibi merkez içinde herhangi bir bilgisayara ya da farklı merkezlere ulaştırılmasını da sağlıyor.

BULUTT Radyolojik Arşiv Özellikleri ve Avantajları;

  • Uzun dönemli ve güvenli depolama imkânı sağlaması
  • Hastanelerin, dataları kendi imkânları ile arşivleme maliyetinden kurtulması
  • Uzaktan erişimin sağlanabilmesi ve her hastanenin radyoloji uzmanı bulundurma zorunluluğunun ortadan kalkması
  • Gerekli cihaz donanım maliyetlerinin azalması

3-BULUTT Gözlem

BULUTT Gözlem, sıcaklık, nem, basınç, yükseklik seviyesi, duman, kirlilik, ses seviyesi gibi ortam koşullarındaki değişiklikleri sürekli ölçen ve belirlenmiş eşik değer aralıkları aşıldığında e-posta, SMS ve çağrı yolu ile uyarı veren bir sistemdir. Ölçülen veriler Türk Telekom Veri Merkezi’nde anlık olarak raporlanabilir ve kaydedilebilir.

Kullanım Alanları:

Özellikle belli ısı ve nem oranlarında tutulması gereken ilaç ve aşıların takibinde kullanılması oldukça yarar sağlayacak olan BULUTT Gözlem hizmeti aynı anda tek bir ortamdaki dört farklı koşulu denetleyebiliyor ya da dört farklı ortamdaki bir koşul denetlenebilir. Bu hizmette kullanılan cihaz bir sensör ile ortama bağlanıyor ve denetim altında tutması gereken koşulu sürekli olarak ölçmeye başlıyor.Belirlenen koşullar için belli sınırlar ayrıca web portalı üzerinden kolaylıkla ayarlanabiliyor.

Bireysel bir kullanıcı olarak ben de belge ve resimlerimi daha güvenli olduğunu gördüğüm bulut depolama hizmetlerini kullanarak kaydetmeye henüz yeni başladım. Genel olarak bulut hizmeti sayesinde, hangi dosyaların hangi harici depolama cihazında kaldığını hatırlama ya da herhangi bir arıza durumunda bilgilerin kaybolması ile ilgili endişelerimi oldukça gidermiş bulunmaktayım. Bulut sistemleri gelecekte çok daha aktif ve etkili bir şekilde kullanılmaya başlanacağına neredeyse eminim. Özellikle ilaç ve sağlık sektörü gibi hem veri kontrollerinin hem iletişim kanallarının hem de kontrol sistemlerinin çok önemli olduğu alanlarda bulut sistemleri güvenli, etkili ve pratik bir kullanım sunmaktadır.

 

Comments

Submit a Comment