Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Epilepsiyi Öngörebilen Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Epilepsiyi Öngörebilen Giyilebilir Teknoloji Ürünü
Yasemin Şahan

ABD’de, 2,2 milyon epilepsi hastasının sadece %60’ına uygun bir tedavi yöntemi sağlanmaktadır ve bu oran, Avrupa’da, 6 milyon hasta için %50’lik bir orana tekabül etmektedir. Tedavinin bu denli yetersiz kalması epilepsi hastalığının tanı aşamasındaki veri eksikliği probleminden kaynaklanmaktadır. Tanı için epilepsi krizlerinin kaydı büyük önem arz etmektedir zira gerekli ekipmanlara sahip bir sağlık merkezinde, 1 ila 48 saat arasında kriz kaydı sağlanmaya çalışılmakta fakat bazen bu süre dahi yeterli olmamaktadır. Bu koşullar nedeniyle hastalık tanısı, kriz kaydı ve tanıya yönelik uygun tedavi yöntemi oluşturulması problem teşkil etmektedir. Diğer yandan, tanı için hastanede uzun süre kalınmalı ve tedavi sürecinde de sık ve uzun periyotlarla ziyaret edilmelidir ancak bu işlemler, özellikle çocuklar için zor olmaktadır.

Bioserenity, giyilebilir teknoloji ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Neuronaute adı verilen ürün, dünyada 50 milyon kişinin muzdarip olduğu epilepsi krizlerini öngörebilmektedir. Giyilebilir teknoloji ürünü, epilepsi tanı ve tedavisi konusunda hastayı gözlemleme ve veri kaydı açısından kolaylık sağlayabilecek niteliktedir.

Neuronaute; biyometrik ve elektrot alıcılarla kaplı tişört ve bereden oluşmaktadır. Bioserenity tarafından tasarlanan bir mobil aplikasyon sayesinde alıcının kaydettiği tüm veriler doktorun, hastanın kendisinin ve bir yakınının akıllı telefonunda analiz edilebilmektedir.

neuronaute

Veriler gerçek zamanlı olarak mobil aplikasyona aktarılmakta ve epilepsi hastalığının patolojik gelişimi ile olası krizler öngörülebilmektedir. Neuronaute, kaydedilen veriler sayesinde hastanın patolojik değişimine yönelik tedavi yöntemleri uygulanmasına olanak sağlar.

Epilepsi ve krizler üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunmak amacıyla elde edilen veriler, giyilebilir teknoloji ürünü Neuronaute’un geliştirildiği Institut du Cerveau et de la Moelle épinière (Beyin ve Omurilik Enstitüsü) tarafından kullanılmaktadır. Sürekli veri temini, nörologların epilepsi üzerine gerçekleştirdikleri araştırmaların daha da derinleşmesini sağlayacaktır.

Giyilebilir teknoloji ürünü Neuronaute, halen prototip aşamasında olup, 2015’te pazara sürülmesi planlanmaktadır. Bioserenity’nin kurucularından Pierre Frouin, bu akıllı ürünün kendi kulvarında önemli bir yere sahip olduğunu ve aynı teknolojinin başka hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılması için araştırmalara devam edeceklerini belirtti.

Submit a Comment