Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Geliştirilen Çevre Dostu Elektronik Deri Kendi Kendini Yenileyebiliyor

Yeni Geliştirilen Çevre Dostu Elektronik Deri Kendi Kendini Yenileyebiliyor
Özge Uçar

Elektronik cihazları daha çevre dostu yapma arayışı içindeki araştırmacılar, geri dönüşümlü elektronik deri geliştirdi. Elektronik deri, hasar görmesi halinde kendi kendini yenileyebiliyor veya bileşenlerine ayrılarak bu bileşenlerden yeni bir deri parçası elde edilmesine imkân tanıyor.

Science Advances dergisinde çıkan bir makale ile tanıtılan çevre dostu elektronik deri, temel olarak üzerinde basınç, sıcaklık, nem ve hava akışını ölçen sensörler bulunan ince bir tabakadan oluşuyor. Elektonik deri aldığı hasarlarda kendi kendini yenileyebiliyor. Ağır hasar alması ya da artık kullanılmayacak olması durumunda ise, oda sıcaklığında 10 saat içinde tamamen bileşenlerine ayrılıyor ve bu bileşenlerden yeni bir elektronik deri üretilebiliyor.

Bugün dünya genelinde farklı amaçlarla elektonik deriler geliştiriliyor. Avrupa’da tasarlanan bir elektronik deri, sanal gerçeklik nesnelerine dokunmak ve yönlendirmek için kullanılırken; Japonya’da, hareket algılama teknolojisine sahip akıllı kıyafetlerde kullanılıyor. Elektronik derinin, robotik ve sağlık gibi pek çok farklı alanlarda değişik amaçlarla kullanılması mümkün. Elektronik derinin kullanımındaki artışa karşı, bu geri dönüşümlü çevre dostu elektronik deriler sayesinde doğada elektronik atıklar ortaya çıkması önlenecek ve israfın önüne geçilecek.

Kaynak : The Verge 

Submit a Comment