Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Big Data

Google Sağlık Verilerini Makine Öğrenimi ile Daha Etkili Çalışabilir Hale Getiriyor

09 March 2018 13:58 |

Google, sağlık alanında makine öğrenimi kullanımını çok daha etkili hale getirebilmek üzere sağlık verilerini analiz eden yazılımı FHIR’ı güncelledi ve açık kaynak kodlu olarak sundu. 

Geçtiğimiz 10 yıl sağlık bilişimi açısından çok önemli bir dönüşüme tanıklık etti: Artık sağlık hizmet … Read More

Merck KGaA Onkolojide Büyük Veri Kullanımına Öncülük Edecek

12 September 2017 16:07 |

Almanya merkezli ilaç şirketi Merck KGaA, Project Data Sphere ile onkoloji inovasyonları gerçekleştirmek üzere stratejik bir iş birliğine gideceğini açıkladı. Bu iş birliği sonucunda büyük verinin gücünden faydalanılarak kanser alanında önemli gelişmeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Merck, Küresel Onkoloji Büyük Veri Ortaklığı (Global … Read More

Büyük Verinin Kullanılması İçin Yeni Ekosistemler Gerekli

16 June 2016 11:19 |

Science’ta yayınlanan bir yazıda, Global Alliance for Genomics and Health (GA4GH), etkili veri paylaşımı sağlamak için ortak prensipler, protokoller ve birlikte işleyebilen teknik sistemlerin gerekliliğinden bahsetti.

“Bu hissedarlar, dünya çapında veri tabanlarında bekleyen milyonlarca genom bilgisine erişmemiz için işbirliği yaparak ortak bir sistem … Read More

Büyük Veriyi Anlamak İçin Yeni Bir Arama Motoru: GeNemo

08 June 2016 15:00 |

University of California-San Diego biyomühendisleri, web tabanlı işlevsel genomics verilerine ulaşım için çevrimiçi ilk arama motorunu geliştirdiler.

GeNemo adı verilen yeni arama motoru, genomların psikoloji, organ ve doku hastalıklarıyla ilgili belirli parçalarının işlevlerini ortaya çıkarmak için tasarlanmış. Açıklanana göre, araştırmacılar, bir organizmanın genomundaki her farklı faaliyeti kaydeden işlevsel genomics … Read More

The Machine, Herkes İçin Kişiselleştirilmiş Tedavi İmkânı Sunacak

02 May 2016 16:10 |

Hewlett Packard Enterprise tarafından desteklenen büyük bir proje sayesinde, dünyanın her yanındaki devasa hasta veri tabanlarından hızlıca toplanan bilgi, bir gün doktorların her hastaya göre özelleştirilmiş tedavi seçenekleri sunmasına yarayacak.

The Machine adı verilen proje, HPE’nin AR-GE kolu Hewlett Packard Labs’ın araştırma çabalarının yarısından … Read More

Büyük Verinin Çözümlenmesi Ne Kadar Önemli?

02 May 2016 11:47 |

İnsan vücudunda 100 trilyon kadar hücre var ve her biri 3 milyar çift bazlı DNA‘ya sahip. Eğer art arda dizilip şerit haline getirilseydiler, Dünya ve Ay arasındaki mesafeyi 8000 defa gidebilirdiler. İşin özüne gelirsek, Beijing Genomics CEO’su Ye Yin’e göre, hepimizin … Read More