Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

The Machine, Herkes İçin Kişiselleştirilmiş Tedavi İmkânı Sunacak

The Machine, Herkes İçin Kişiselleştirilmiş Tedavi İmkânı Sunacak
Kubilay Han Uluerim

Hewlett Packard Enterprise tarafından desteklenen büyük bir proje sayesinde, dünyanın her yanındaki devasa hasta veri tabanlarından hızlıca toplanan bilgi, bir gün doktorların her hastaya göre özelleştirilmiş tedavi seçenekleri sunmasına yarayacak.

The Machine adı verilen proje, HPE’nin AR-GE kolu Hewlett Packard Labs’ın araştırma çabalarının yarısından fazlasını temsil ediyor.

“Bu bizim en büyük ve hırslı araştırma projemiz” diyor Hewlett Packard Labs Yazılım ve Analiz Yardımcı Başkanı Jaap Suermondt.

Açıklananlara göre, şirket Machine’i ticari olarak sağlık hizmeti verenler başta olmak üzere çeşitli müşterilere sunacak. Projenin bitmesi birkaç sene daha sürecek olsa da, bu sene sonunda Machine’in prototipinin tanıtımı yapılacak. Elektronik işlemcilerin merkezde olduğu ve az sayıda hafızayla çevrelendiği geleneksel bilgisayar modelinin aksine, Machine, hafızayı teknolojisinin merkezi yapacak ve süper hızlı bağlantı sağlamak için foton partikülleri kullanacak.

“Yaptığımız şey, bilgisayarların yeni neslini temsil ediyor. İşlemciyi ortada tutmaktansa, hafızayı ortaya koyduk. Bu sayede istediğiniz kadar veri girebiliyoruz” diyor Suermondt.

 

Submit a Comment