Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Büyük Verinin Kullanılması İçin Yeni Ekosistemler Gerekli

Büyük Verinin Kullanılması İçin Yeni Ekosistemler Gerekli
Kubilay Han Uluerim

Science’ta yayınlanan bir yazıda, Global Alliance for Genomics and Health (GA4GH), etkili veri paylaşımı sağlamak için ortak prensipler, protokoller ve birlikte işleyebilen teknik sistemlerin gerekliliğinden bahsetti.

“Bu hissedarlar, dünya çapında veri tabanlarında bekleyen milyonlarca genom bilgisine erişmemiz için işbirliği yaparak ortak bir sistem yaratmaya çalışıyor.” diyor GA4GH Genel Müdürü Peter Goodhand.

GA4GH, bugüne kadar, benzeşmeyen teknoloji hizmetlerinin genotipik ve fenotipik verileri değiş tokuş etmesine yardım eden Genomics API gibi aygıtları üretmiş bir firma. Ayrıca, daha önceden 3 tane veri paylaşım projesinin gelişimini destekleyerek bu faaliyetlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaları da endüstri tarafından bilinen bir gerçek. GA4GH, 70’den fazla ülkeden 400 organizasyon ve 700 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Bu projelerin başlıcaları şöyle:

  • İnternette veri paylaşımına açık uçlu yaklaşan Beacon Project
  • Meme kanseri genetik uzmanları arasında uluslararası işbirliği yapan BRCA Challenge
  • Klinikçiler arasında veri paylaşımı sağlayan Matchmaker Exchange

Büyük verinin sağlık sektörü çalışanları tarafından etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini savunan Wellcome Trust Sanger Institute’ün müdürü ve Wellcome Genome Campus CEO’su Mike Stratton’ın diyor ki: “Özel fonverenler ve hükümetlerin bu faaliyetleri belirli bir oranda desteklemesi gerekiyor ki, klinikçi ve bilim adamları ücretsiz olarak bu verilere erişebilsin.”

 

Submit a Comment