Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Sağlık Verilerini Makine Öğrenimi ile Daha Etkili Çalışabilir Hale Getiriyor

Google Sağlık Verilerini Makine Öğrenimi ile Daha Etkili Çalışabilir Hale Getiriyor
Özge Uçar

Google, sağlık alanında makine öğrenimi kullanımını çok daha etkili hale getirebilmek üzere sağlık verilerini analiz eden yazılımı FHIR’ı güncelledi ve açık kaynak kodlu olarak sundu. 

Geçtiğimiz 10 yıl sağlık bilişimi açısından çok önemli bir dönüşüme tanıklık etti: Artık sağlık hizmet kurumlarında kayıt altına alınan hasta verileri, basılı dökümanlar yerine büyük ölçüde dijital ortamlarda saklanıyor.

Bu dönüşüm sonunda, makine öğreniminin kullanabileceği devasa bir veri ortaya çıkmış olsa da bu verilerin oldukça karışık olması sebebiyle yeterince verimli işler çıkarılmasının önü de kapanmış oluyordu. Örneğin; aynı tedavi için farklı kodlamalar kullanılıyor olması bunların okunmasında büyük sorunlar yaratabiliyordu.

Google, bu gibi sorunların önüne geçmek üzere yeni bir çalışma gerçekleştirdiklerini duyurdu. Hark ve Stream’in de altyapısını oluşturan Hızlı Sağlık Bakım İşbirliği Aracı (FHIR), farklı dillerde yazılmış programların birbirine dönüştürülmesini sağlayan “protocol buffer” uygulamasıyla güncellendi ve açık kaynak kodlu olarak sunuldu.

Yapılan bu güncellemeyle birlikte makine öğrenimi üzerine çalışan araştırmacı ve uygulama geliştiricilere yazılımı kullanma ve değiştirme imkanı tanıyor. Böylece; bu zamana kadar farklı hastanelerde kayıt altında bulunan hasta verilerinin bir araya getirilmesi ve analiz edilmesi kolaylaşacak.

Kaynak: Google Research Blog

 

Submit a Comment