Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

böbrek

Otonom Robotlar İş Başında: Kök Hücreden Seri Organ Üretimi Yapıldı

24 May 2018 11:41 |

Otonom robotlar, artık kök hücrelerden insan organlarını üretebilecek araçlara sahipler. Bu gelişme, bilim insanlarının insan biyolojisine daha uygun deney yapmalarına olanak sağlayabilir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’de görev alan bilim insanları, kök hücre kullanarak insan böbreği üreten otonom robot geliştirdi. Cell … Read More

Taşınabilir Ev Diyaliz Makinesi Gelecek Yıl Kullanıma Sunulacak

06 November 2017 19:10 | 1

Tıbbi cihaz firması Quanta, portatif bir ev diyaliz seti geliştirmek için endüstriyel tasarım ve geliştirme danışmanlığı şirketi Smallfry ile ortaklık kurdu.

Quanta ve Smallfry, kişisel hemodiyaliz sistemi SC+’yı üretti. Aygıt, hayatta kalabilmek için düzenli hemodiyaliz tedavisine ihtiyaç duyan kişiler için … Read More

Google, 1.6 Milyon Hastanın Sağlık Verilerine Erişim Hakkı Kazandı

05 May 2016 18:12 |

Teknoloji devi Google, NHS ile yaptığı veri paylaşma anlaşması sonucu, Birleşik Krallık’ta yaşayan 1.6 milyon hastanın dosyalarına erişim hakkı kazandı.

New Scientist‘te gün yüzüne çıkan anlaşmanın detaylarına göre, Google’ın sahip olduğu yapay zekâ şirketi DeepMind, yeni bir mobil tıp uygulaması geliştirmek için … Read More

Ureteral Stent Tracker, Doktor Hatalarıyla Mücadele Ediyor

07 March 2016 14:52 |

İdrar yolları ve böbreklerde görülen rahatsızlıklar günlük hayatımızı oldukça kötü etkiliyor. Özellikle böbrek taşı sahibi hastaların çektiği acıları hepimizi biliyoruz. Bu tarz hastalara yardımcı olmak için bir uygulama üreten Boston Scientific, Ureteral Stent Tracker’ı geçtiğimiz günlerde kullanıma açtı.

Visible Health ile … Read More

Glukoz, Dijital Teknolojiyle Kontrol Altında

22 February 2016 16:52 |

Çağımızın en büyük sıkıntılarından bazılarını şeker hastalığı, glukoza bağlı böbrek, sinir, pankreas ve gözle ilgili sorunlar oluşturuyor. Bu sorunların önüne geçmek için sürekli olarak yapay organlar veya taşınabilir destek cihazları geliştiriliyor. 2016 yılında kullanabileceğiniz cihazlardan bazılarıysa şöyle:

Medtronic’in geliştirdiği MiniMed … Read More