Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ureteral Stent Tracker, Doktor Hatalarıyla Mücadele Ediyor

Ureteral Stent Tracker, Doktor Hatalarıyla Mücadele Ediyor
Kubilay Han Uluerim

İdrar yolları ve böbreklerde görülen rahatsızlıklar günlük hayatımızı oldukça kötü etkiliyor. Özellikle böbrek taşı sahibi hastaların çektiği acıları hepimizi biliyoruz. Bu tarz hastalara yardımcı olmak için bir uygulama üreten Boston Scientific, Ureteral Stent Tracker’ı geçtiğimiz günlerde kullanıma açtı.

Visible Health ile ortaklaşa geliştirilen uygulama, üst idrar yollarına takılan ve bu kanalların açık kalmasını sağlayan stentlerin takibi için kullanılıyor. Doktorların genellikle, hastaya taktıktan 1 ay sonra çıkardığı bu stentler, 100 hastadan 13’ünde unutuluyor ve 6 ay kadar çıkarılmıyor. Uzun süre vücut içinde bulunan stent ise, kabuk bağlayıp enfeksiyona sebep olabiliyor.

Ureteral Stent

Boston Scientific’in bu uygulaması sayesinde, doktorlar bir hastaya stent taktıkları tarihi kaydedebiliyor ve belirli aralıklarla hatırlatma bildirimleri alabiliyorlar. Eğer ürolog Boston Scientific marka stent kullanıyorsa, ürün üzerindeki barkodu okutarak, cihazla ilgili bilgileri sisteme yükleyebiliyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcıların bir kontrol paneli sayesinde, diğer hastaları takip etmelerine, raporları okumalarına ve gerekli bilgileri diğer sağlık çalışanlarıyla paylaşmalarına olanak sağlıyor.

Submit a Comment