Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Otonom Robotlar İş Başında: Kök Hücreden Seri Organ Üretimi Yapıldı

Otonom Robotlar İş Başında: Kök Hücreden Seri Organ Üretimi Yapıldı
Ceren Seber

Otonom robotlar, artık kök hücrelerden insan organlarını üretebilecek araçlara sahipler. Bu gelişme, bilim insanlarının insan biyolojisine daha uygun deney yapmalarına olanak sağlayabilir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’de görev alan bilim insanları, kök hücre kullanarak insan böbreği üreten otonom robot geliştirdi. Cell Sem Cell Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, bu yeni nesil otonom robotların ürettiği yapay böbrekler üzerinde bir ilacın veya genetik manipülasyonun etkileri laboratuvar ortamında test edilebiliyor.

Hayvanlar üzerinde test edilen birçok ilaç ve tedavi çalışması olduğu bir gerçek ancak bu çalışmalar insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olmuyor. Otonom robotlar tarafından seri üretilebilen bu organlar, gerçeği kadar karmaşık bir yapıda olmasalar da vücudumuzda olan bitenleri anlamamıza yardımcı olacakları tahmin ediliyor.

Robotik otomasyonun daha iyi ilaçların daha çabuk ortaya çıkmasını sağlayıp sağlamayacağını söylemek için daha çok erken olsa da, uzmanlara göre gelişmeler umut vadediyor.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment