Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

diyabet

DarioHealth Akıllı Telefonlarımızı Şeker Ölçüm Cihazına Çevirmek İstiyor

03 April 2018 14:20 |

DarioHealth’in FDA onaylı teknolojisi, akıllı telefonlara takılan bir aparat sayesinde mobil cihazlarımızdan glikoz ölçümü yapmaya olanak sağlıyor.

Düzenli kan şekeri ölçümü, diyabet tedavisinin olmazsa olmazıdır. İlaç ve insülin kullanımının düzenlenmesi için hastanın günlük kan glikoz ölçümlerini gerçekleştirmesi ve kayıtları doktoru … Read More

İnsülin Benzeri Hormon Üreten Virüsler Diyabeti Tetikliyor Olabilir

23 February 2018 15:48 |

Joslin Diyabet Merkezi’nde çalışmalarını yürüten Türk bilim insanı Dr. Emrah Altındiş ve ekip arkadaşları virüslerin genetik dizilimi üzerine kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma; virüslerin, insanlarda üretilen insülin hormonu ve düzenleyici proteinlere benzeyen maddeler ürettiğini ortaya çıkardı.

Joslin Diyabet Merkezi’nde yürütülen … Read More

Yapay Zekâ DeepHeart, Akıllı Saatlerden Aldığı Nabız Verilerini Yorumlayarak Şeker Hastalığını Tahmin Edebiliyor

13 February 2018 13:25 |

San Francisco merkezli sağlık girişimi Cardiogram, geliştirdiği yapay zekâ destekli DeepHeart adlı uygulama ile akıllı saatlerden aldığı nabız verilerini kullanarak şeker hastası olup olmadığınız hakkında tahmin yürütebiliyor.

CDC’nin raporuna göre Amerika’da her 100 şeker hastasından 24’ü şeker hastası olduğunun farkında … Read More

Diyabetli Çocuklar İçin Sesli Asistan Destekli Sistem Geliştirildi

26 October 2017 19:27 |

Tip 2 diyabet hastalığına sahip çocukların hastalık kontrolü konusunda teşvik edilmesi için sesli destek sistemini kullanan bir servis geliştirildi. My Diabetes Coach isimli bu servis, Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın desteğiyle çocukların hastalıkları konusunda daha ilgili ve bilgili olmasını hedefliyor.

Kronik … Read More

 FDA, İlk “Sürekli Glikoz İzleme Sistemi”ni Onayladı

04 October 2017 16:13 |

FDA, kan örneği ihtiyacını ortadan kaldıran yeni bir glikoz izleme sisteminin kullanılmasını onayladı. FreeStyle Libre Flash Glikoz İzleme Sistemi olarak adlandırılan bu sistemde, cildin altına bir sensör yerleştiriliyor ve bir mobil okuyucu kullanılarak glikoz düzeyinin okunması sağlanıyor.

Şu anda kullanılan … Read More

Egzersiz Esnasında Glikoz Seviyesini Ölçen Bant Geliştirildi

21 September 2017 13:13 |

Egzersiz sırasında hipoglisemiyi önlemek için yara bandı benzeri giyilebilir bir biyosensör geliştirildi. Üstelik bu biyosensör çalışabilmek için gerekli olan elektriği de egzersiz esnasında vücuttan salgılanan terden elde ediyor.

ABD’den bir grup araştırmacı tarafından tasarlanan bir bant sayesinde şeker hastaları egzersiz … Read More