Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâ DeepHeart, Akıllı Saatlerden Aldığı Nabız Verilerini Yorumlayarak Şeker Hastalığını Tahmin Edebiliyor

Yapay Zekâ DeepHeart, Akıllı Saatlerden Aldığı Nabız Verilerini Yorumlayarak Şeker Hastalığını Tahmin Edebiliyor
Özge Uçar

San Francisco merkezli sağlık girişimi Cardiogram, geliştirdiği yapay zekâ destekli DeepHeart adlı uygulama ile akıllı saatlerden aldığı nabız verilerini kullanarak şeker hastası olup olmadığınız hakkında tahmin yürütebiliyor.

CDC’nin raporuna göre Amerika’da her 100 şeker hastasından 24’ü şeker hastası olduğunun farkında değil, gizli şekeri olan hastalarla birlikte bu sayı 88’e yükseliyor. Akıllı saatlerden aldığı nabız verilerini derin öğrenme ve makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak analiz eden DeepHeart, şeker hastası olabileceğini tahmin ettiği hastalar için risk sinyali veriyor.

“Kalbiniz otonom sinir sistemi aracılığıyla pankreas, beyin, mide, bağırsak gibi organlara bağlı olduğu için kalp ritmi yalnızca kalp sağlığınızın bir yansıması olamaz. Aynı zamanda vücudun kalan kısmına yönelik de kuvvetli bir bakış açısı sağlar” diyen Cardiogram’ın CEO’su Brandon Ballinger uygulamanın kullanıcılara kesin bir teşhis vaat etmekten ziyade bir erken uyarı sistemi olarak hizmet vereceğini kaydetti.

Kaynak : MobiHealthNews

Submit a Comment