Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Diyabetli Çocuklar İçin Sesli Asistan Destekli Sistem Geliştirildi

Diyabetli Çocuklar İçin Sesli Asistan Destekli Sistem Geliştirildi
Derya Öztürk

Tip 2 diyabet hastalığına sahip çocukların hastalık kontrolü konusunda teşvik edilmesi için sesli destek sistemini kullanan bir servis geliştirildi. My Diabetes Coach isimli bu servis, Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın desteğiyle çocukların hastalıkları konusunda daha ilgili ve bilgili olmasını hedefliyor.

Kronik hastalıklarını kontrol etmede hastalara yeni bir yol sunan ses kontrollü teknolojiler, dijital sağlık alanını şekillendirmeye devam ediyor. Yazılım dizayn ve geliştirme şirketi Macademian ve Children’s Hospital of Eastern Ontario – Ottawa Children’s Treatment Centre (CHEO – OCTC) partnerliğinde geliştirilen My Diabetes Coach servisi, Tip-2 diyabeti olan çocuklara sesli asistan desteğiyle diyabet kontrolü imkanı tanıyor. Çalışma, CHEO-OCTC’nin Sağlık İnovasyon Programı’nın bir parçası olarak gerçekleştirildi.

My Diabetes Coach, Amazon’un sesli asistanı Alexa ile işbirliği içerisinde çalışıyor. Buna ek olarak da özel bir uygulama ve Bluetooth bir glukometre içeriyor. Bu üç özellik de bir hasta portalı ve veri tabanına bağlı olarak çalışıyor.

Alexa, ek desteğe ihtiyaç duyanlara tavsiye ve rehberlik verirken, devam eden etkileşimlerde hastaları teşvik etmek üzere kullanılacak ödüller için oyunlaştırma yöntemini kullanıyor.

Kaynak: MedGadget

Submit a Comment