Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Egzersiz Esnasında Glikoz Seviyesini Ölçen Bant Geliştirildi

Egzersiz Esnasında Glikoz Seviyesini Ölçen Bant Geliştirildi
Derya Öztürk

Egzersiz sırasında hipoglisemiyi önlemek için yara bandı benzeri giyilebilir bir biyosensör geliştirildi. Üstelik bu biyosensör çalışabilmek için gerekli olan elektriği de egzersiz esnasında vücuttan salgılanan terden elde ediyor.

ABD’den bir grup araştırmacı tarafından tasarlanan bir bant sayesinde şeker hastaları egzersiz sırasında glikoz düzeylerini ölçmek için kana ihtiyaç duymayan etkili bir yönteme sahip olabilecekler. Kâğıt temelli bant, bir yara bandı gibi doğrudan cilde yapışıyor. Egzersiz esnasında, bandın içinde bulunan bir hazneye ter aktarılıyor ve ter burada elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Böylece biyosensör harici bir güce ihtiyaç duymadan glikoz seviyesini ölçebiliyor.

Daha önce glikoz seviyesini ter yoluyla izleyebilen bazı cihazlar yapılmıştı. Ancak bu cihazların kötü yanı, kullanılmasını oldukça zorlaştıracak kadar terletici olmalarıydı. Yeni geliştirilen bandın ise böyle bir problemi bulunmuyor. Şeker hastaları için egzersiz esnasında hipoglisemiyi önlemek oldukça zorlu olabiliyor. Bu yeni biyosensör diyabet yönetimi için etkili ve ucuz bir yöntem sunarak oldukça etkili bir vaatte bulunuyor.

Kaynak: Engadget

 

Submit a Comment