Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

körlük

NHS’ten Biyonik Göz İmplantlarına Büyük Destek

30 December 2016 4:28 |

NHS England, yaptığı son açıklamada tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığına sahip kişilere yardım için biyonik göz implantlarına fon desteği yapacağını duyurdu.

Manchester Eye Hospital ve Moorfields Eye Hospital’da yapılan Argus II biyonik göz implantlarının testleri sonucunda, hastalık yüzünden tamamen körlükten muzdarip birçok kişiye … Read More

Görme Engelliler Akıllı Baston ile Daha Rahat Bir Yaşam Sürecek

23 November 2016 14:26 |

Manchester Üniversitesinden bir araştırmacı, görme engelli kişilerin yaşamını değiştirecek yeni bir teknoloji geliştirdi.

Yıllardır görme engellilerin en yakın dostu olan beyaz bastonu geliştirmeyi düşünen Vasileios Tsormpatzoudis, yeni icadında araba sensörüne benzer ucuz bir teknoloji kullanmış. Vasileios, mySmartCane adlı bastonu geliştirirken tavuk karası (retinitis pigmentosa) … Read More

Google Deepmind Yapay Zekâ ile Göz Hastalıkları Araştırmasına Girişti

11 July 2016 16:12 |

Google’ın Birleşik Krallık merkezli yan firması DeepMind, yaptığı son açıklamada NHS’in uzman hastanelerinden Moorfields Hospital ile yeni bir araştırma projesine başladığını duyurdu. Bu proje boyunca yapay zekâ kullanılarak körlüğe neden olan göz hastalıklarının araştırılacağı söyleniyor.

Ortaklık, Moorfields göz hekimlerinden Dr. Pearse Keane’in dünya çapında 100 milyon insanı etkileyen … Read More

eSight Sayesinde Görme Engelliler İçin Sınırlar Kalkıyor

29 April 2016 14:22 |

Görme bozuklukları ve körlük üzerine üretilen dijital teknolojiler her geçen gün çoğalıyor. Bu konuda son gelişmelere bağlı vakalardan biri ise ABD’de yaşandı. Yeni geliştirilen bir elektronik gözlük sayesinde, bütün yaşamı boyunca kör olan ve 5. sınıfa giden bir çocuk, ilk … Read More

Phoenix99 Sayesinde Körlük Tarihe Karışabilir Mi?

18 February 2016 16:53 |

Avustralyalı bilim adamları göz çukuruna yerleştirilebilir yeni bir biyonik göz için deneylere başladı. Bu yeni teknolojinin, hastanın görüş yeteneğini arttırması yanında, piyasada bulunan diğer teknolojilerden de daha üstün olması bekleniyor.

University of South Wales’de çalışan bir grup araştırmacının geliştirdiği Phoenix99, … Read More

Göz Tedavisi İçin 1.6$ Milyonluk Uygulama

11 February 2016 17:08 |

Akıllı telefon tabanlı retina okuma uygulaması D-Eye, Innogest, Invitalia Ventures, Giuseppe e Annamaria Cottino Foundation ve Si14’in desteğiyle 1.68$ milyon topladı. Göz sağlığı üzerine yenilikçi olan bu teknoloji Padua, İtalya’da göz hekimi Dr. Andrea Russo tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş.

D-Eye CEO’su … Read More