Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS’ten Biyonik Göz İmplantlarına Büyük Destek

NHS’ten Biyonik Göz İmplantlarına Büyük Destek
Kubilay Han Uluerim

NHS England, yaptığı son açıklamada tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığına sahip kişilere yardım için biyonik göz implantlarına fon desteği yapacağını duyurdu.

Manchester Eye Hospital ve Moorfields Eye Hospital’da yapılan Argus II biyonik göz implantlarının testleri sonucunda, hastalık yüzünden tamamen körlükten muzdarip birçok kişiye belirli oranda görme yetisi kazandırıldığı belirtildi.

İmplantları üreten Second Sight Medical Products firmasının açıklamalarına göre, bu sistem retinaya yerleştirilen bir implant ve kameralı bir gözlük ile çalışıyor. Kameranın gördükleri bu sayede kablosuz sinyaller ile gözdeki sinirlere aktarılıyor, beyin ise bu sinyalleri parlak ışıklar olarak algılıyor.

Bu teknolojide umut ışığı gören NHS, yapacağı fonlamalar ile daha fazla ameliyatın gerçekleşmesini sağlayacak. Eldeki bilgilere göre 10 hasta üzerinde denemeler yapılacak. Bu deneyler 2017 yılından itibaren Manchester Eye Hospital ve Moorfields Eye Hospital’da gerçekleşecek.

25 yıldır kör olan 5 torun sahibi 68 yaşındaki hasta Keith Hayman, ameliyat sonrasında kısmi görüş yeteneği kazanınca şu sözleri söyledi:

“Ömrümün yarısını karanlıkta geçirdikten sonra artık torunlarımın bana doğru koştuğunu görebiliyor, Noel ağaçlarındaki ışıkları algılayabiliyorum.”

 

Kaynak:

Submit a Comment