Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

eSight Sayesinde Görme Engelliler İçin Sınırlar Kalkıyor

eSight Sayesinde Görme Engelliler İçin Sınırlar Kalkıyor
Kubilay Han Uluerim

Görme bozuklukları ve körlük üzerine üretilen dijital teknolojiler her geçen gün çoğalıyor. Bu konuda son gelişmelere bağlı vakalardan biri ise ABD’de yaşandı. Yeni geliştirilen bir elektronik gözlük sayesinde, bütün yaşamı boyunca kör olan ve 5. sınıfa giden bir çocuk, ilk defa annesini gördü.

Marquita Hackley ve 12 yaşındaki oğlu Christopher Ward Jr, birkaç hafta önce Washington, D.C.’ye gidip görme engellilerin görmesini sağlayan eSight cihazını denedi. Açıklananlara göre Christopher, optik sinir hipoplazisi ile doğmuş, yani doğmadan önce optik sinirleri tamamiyle gelişmemiş.

abc_blind_2_er_160428_31x13_1600

Hackley, ABC News‘e verdiği röportajda, oğlunun sol gözünde biraz ışık görüşü, sağ gözünde ise çok az görüş olduğunu belirtiyor. Yani gece ve gündüz farkından başka Christopher’ın görebildiği fazla bir şey yok. Annesinin belirttiğine göre, bir şeyleri görmesi için nesnelerin neredeyse yüzüne dokunması gerekiyormuş. eSight’ı denedikten sonra görüş kabiliyeti artan Christopher, annesinin yüzünü ilk defa gördüğü için haliyle oldukça sevinmiş.

Firmanın web sitesinde belirtilenlere göre, geliştirilen gözlük yüksek hızlı küçük bir kameraya sahip. Bu kamera, anlık olarak video kaydı yaparken, bu görüntüleri kişinin gözünün önündeki LED ekrana yansıtıyor. 

15.000 $’lık teknolojiyi satın almasına ekonomik durumu müsaade etmeyen Hackley, YourCaring üzerinden başlattığı kampanya ile 25.000 $ para toplayabilmiş.

 

 

 

Submit a Comment